Mesajı Okuyun
Old 13-03-2007, 12:46   #10
oguzhand0

Sayın Admin; bilmiyorum neden ama; bu sitede avukatı herhangi bir olayda doktora benzetme alışkanlığı var. Doktor olamamak bilinçaltımıza mı işlemiştir nedir.Anlayamadım bu olayı.

Hukuk fakültesine devam etmeden okul bitirilebilir mi diye konu açarım; okula devam eden hukukçu cerraha, devam etmeyen kasaba benzetilir.

Sadece bir dilekçe söz konusu olur; dilekçe yazan arzuhalci üfürükçü olur, avukatlar doktor.

Hukuk Sohbetlerinde avukatlık ve doktorluk kıyaslanır , tartışılır..

İlk serzenişim bunlara..

İkinci olarak; arzuhalcileri savunmuyorum ancak; basit bir dilekçe için arzuhalcilerden çok daha yüksek bir meblağ talep eden sizler-bizler, bu para gibi konularda halk tarafından acımasız görülmüş; şeytanla bir tutulmuşuzdur.Ve de arzuhalcileri ortadan kaldırmak gibi bir çalışma oluşturmanız; toplumda zaten kan emici sıfatını üzerinde taşıyan avukatların imajını kökten yıkacaktır.

Sizin asli göreviniz savunma yapmaktır.Dilekçe yazmak değil.Tabi ki dilekçe yazmak ta görevlerinizden birisi ancak dilekçe yazmayı bütünüyle savunma olarak görmeniz ve mesleğin tamamı olarak algılamanız çok yanlış.

Sayın egeli hukukçu bir örnek vermiş.Bir müvekkili arzuhalcilere gitmiş daha sonra işin sadece arzuhalci dilekçesiyle hallolunamayacağını anlayıp avukata gitmiş ancak dilekçe sorunlu olduğundan davanın halledilmesi daha bir zorlaşmış.
Bakınız; bu durumdan yakınan bir avukatın;bu durumu etiğe aykırı görmeyip; camına dilekçe yazılır denmesini etiğe aykırı bulması da son derece tartışılır bir durumdur..

Peki o zaman.Bir de sizin gözünüzden bakalım.Hani ben arzuhalcilerin kaldırılmasını istemiyorum; siz de istiyorsunuz ya.Basit bir dilekçe yazdırıp şikayette bulunacağım.Örneğin tescil plakasına göre yazılmış bir trafik para cezası tutanağına itiraz.Çok şükür ben Türk Hukuk Sitesindeyim.Dilekçe yazmayı biliyorum ve bazı özel hallerde de usul konusunda siteden yardım alıyor ve dilekçemi yazıyorum.Ancak interneti ömrü hayatında bir kere kullanmamış kişi ne yapacak.Dedim size basit bir şikayet dilekçesi yazısı ve dil bilimi de iyi değil.Önünde iki seçenek var.Ya siz avukatlara gidecek yada arzuhalcilere.Arzuhalci bu işi ne kadara yapacak? En fazla 20-25 Lira.Peki avukatlar ne kadar yapacak?Fazla araştırmadım eski bir tarifeyi buldum.Aralık 2005’e göre 100 Lira.Sizce basit bir dilekçe için insanlar 100 Lira mı vermek ister yoksa 30 Lira mı.Ha siz de 100 liraya yazmam daha ucuza yazarım derseniz bu da yönetmeliğe aykırılık teşkil etmez mi?
Ama söz konusu önemli bir dilekçe olur, bir hukukçu tarafından yazılması önem arz eder ve bu durumda da kişi arzuhalciye dilekçe yazdırırsa bunun ceremesini de dilekçeyi yazdıran kişi zaten kendisi çeker.
Son olarak insanların keseleriyle alakalı bir konu bu etikten önce.Bu konuyu düzenlemek için ya söz konusu trafik tutanaklarına itiraz gibi basit dilekçeleri daha küçük meblağlara yazacaksınız ve bununla birlikte gerekli düzenleme yapılacak yada arzuhalcilerin basit dilekçeleri yazmalarına karışmayacaksınız.Dediğim gibi eğer onlar da ortadan kalkarsa imajımız-imajınız daha da kötü bir hal alır.
Düşünün Eminönü’nden balıkçıları kaldırdılar.Daha sonra ne oldu.Balıkçılar siz yürürken yanınıza gelip , sanki uyuşturucu madde satarmışçasına “abi balık ister misin” demeye başladılar.
Bu arzuhalcilik taa Osmanlı Devrinde kaldırıldı.Ancak bugüne kadar varoldu.Eğer kaldırılırsa onlar da balıkçılar gibi bu işleri el altından yapmaya devam edecekler.Bu hukuksuzluk değil.Yaşamın bir gerçeği

Çok basit bir soru; basit bir dilekçe için 100 lira almayı uygun buluyor musunuz?

Eğer bir şikayet yada trafik kanununa atıfta bulunularak yazılacak bir dilekçe için 100 lira almak uygun diyorsanız bundan sonra ne etik diyebilirim ne de başka bir şey!

Avukat tanıdığı olmayanlar ne yapacaklar hiç düşündünüz mü? Etik ya da üfürükçü doktor benzetmesi buna da bir cevap veriyor mu?

Ve de hala sözlerimin altına imza atarım tabii ki arzuhalci avukat konulu sözlerime; Sayın Admin'in yarattığı üfürükçü doktor benzetmesine değil..

SAYGILARIMLA