Mesajı Okuyun
Old 16-04-2007, 23:04   #3
av.murat kalkan

Sn sincap, kanaatimce, konu ile ilgili düzenleme vergi kanunlarında mevcut olup daha iyi bir bilgi edinmek için bir mali müşavirden destek alabilirsiniz. Kaldı ki, benim bizzat karşılaştığım bir olayda, A.Ş.'den, Ltd. Şti. olan müvekkil için satın aldığımız taşınmaza- ki, taşınmaz işleri ile uğraşmadığımız ve binayı da müvekkil şirketin kullanımı için aldığımız halde- KDV ödedik. Ben, alıcı firmanın mali müşaviri ile görüştüğümde KDV miktarının 2 şekilde belirlendiğini söylemişti bana. 1- Satıcı firma, satıştan gelen parayı şirkete kullandıracaksa bu durumda KDV %1 üzerinden hesaplanır 2- Satıcı firma, satıştan gelen parayı şirket ortaklarına dağıtacaksa bu halde ise %18 üzerinden hesaplama yapılır demişti. Biz de satıcı ile konuşup karın ortaklara dağıtılacağını öğrendiğimizde müvekkil firma tam bir şok olmuştu. Çünkü, bu hususu araştırmak onların hiç aklına gelmemişti ve onlar hep %1 ödeyeceğiz diye düşünüyorlardı.

Belirtmeden geçemeyeceğim ki, bu durum taşınmaz satan A.Ş.'ler için mi geçerli yoksa her türlü sermaye şirketine uygulanır mı bu konuda bir bilgim yok açıkçası. Ben sadece size fikir vermesi amacıyla anlattım bunları.

Saygılarımla,