Mesajı Okuyun
Old 14-02-2017, 15:38   #4
Avukat Hakan Eren

Alıntı:
Yazan net profil
Kıymetli meslektaşlar staj dönemimde duruşma tecrübem maalesef olmadı. Fakat birçok farklı mahkemede duruşma izledim. İlk duruşmama bu hafta Asliye Ceza Mahkemesi'nde gireceğim. İlk celse olacak. Tanıklarimiz da dinlenecek. Karar da çıkacak diye düşünüyorum. Heyecanımı yenmek ve etkili olabilmek adına önerilerinizi almak istiyorum. Şimdiden teşekkürler...

Ceza ile başlamak bir dezavantaj gibi görünse de... Bunu avantaja çevirmek mümkün. Zira ilk duruşmanın "başarı" ile geçmesi bir özgüven yaratacaktır.

Katılan vekili misiniz sanık müdafii mi bilemiyorum ama acizane önerilerim yönünden çok da fark etmez.

1- Dosyanıza hakimseniz herşey güzel olacak endişelenmeyin.
2- Yanınızda mutlaka TCK ve CMK olsun, en yeni baskıları ile...
3- Duruşmanın başlaması ile yerinize geçip oturun, ayakta beklemeyin. (Sayın Av. YSİ'nin uyarısına dikkat )
4- Önünüzde not alacağınız birkaç a-4 kağıt olsun.
5- Madem tanık dinlenecek, tanıklıkla ilgili maddeleri en az iki kez okuyun.
6- Tanıkların ifadesi bittikten sonra hakim "soru var mı" diye soracaktır. İfadede eksik ya da şüpheli gördüğünüz hususlar varsa sorularınızı, (tercihen ayağa kalkmadan) rahat bir şekilde ve tanıklara doğrudan hem ismi hem de bey/hanım şeklinde hitap edip yöneltin. Tanıkların sözünü (kural olarak) kesmeyin. Cevaplarının tutanağa eksiksiz geçmesini takip edin.
7- Zor kısım: Sorunuz varsa, yanıtları az önce hakimin aldığı ifadeye MONTE ETTİRMEYİN buna müdade etmeyin; mümkünse sorunuzun, en kötü ihtimalle "... vekilinin sorusuna : .............. yanıt verdi" şeklinde tutanağa geçirilmesini sağlayın. İfadede belirtilen hususlar ile soru üzerine verilen yanıtlar birbirinden ayrılmalıdır.
8- Karşı tarafın sorusu varsa ve sizin de bu soruya itirazınız varsa derhal bildirin; evet evet aynen amerikan filmelerindeki gibi... (CMK m.201)
9- Mahkeme hakimine hitabınızı dilerseniz oturarak dilerseniz ayakta bildirin. Nasıl rahat edecekseniz...
10- Unutmayın ki kalbinizin küt küt atması yıllar geçse de kaybolmayacaktır; belki biraz azalır o kadar. Zaten hiç bitmesin o bence...
11- Yeminde ayağa kalkmayı unutmayın...
12- Duruşma günü verilecekse defterinizden bir başka işle çakışmamasına dikkat edin.
13- Karar verilecekse bkz. 11. madde
14- Mutlaka söylemeniz gereken seyler varsa önceden not alın durusma seyrine göre unutabilirsiniz zira
15- Bu kadar şimdilik... Ama siz ilk duruşma tecrübenizi ceza davasında yaşamayı göze aldığınıza göre bu işin üstesinden geleceğinize eminim sevgili meslektaşım.

Saygılarımla...