Mesajı Okuyun
Old 25-04-2011, 10:28   #2
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan krizantem
Değerli Meslektaşlar...Borçlu "B " şirketinin bir kısım taşınır mallarını haczettik ve bir yed'i emine teslim ettik.Satışa geçtiğimiz sırada, başka bir icra dairesinden gelen müzekkerede:" ...takibe konu borcun işçilik alacaklarına dayandığı ve ekte ilgili mahkeme kararının bulunduğu , bu nedenle öncelikli olduğu,hacze iştirak edildiği ( not: yed'i eminde bulunan taşınır mallar üzerine herhangi bir haciz işlemi yapılmamıştır,yalnızca bizim dosyamızdan bazı menkul malların haczedildiğini öğrenmişlerdir.) satış esnasında bu durumun dikkate alınarak öncelikli olarak satılan menkul mallardan elde edilecek hasılatın kendi dosyalarına gönderilmesi..." istenilmiştir.
Şimdi, şunu sormak istiyorum; 1.Menkul mallar üzerine yed'i eminde dahi olsa iştirak hükümlerine göre fiilen haciz yapılması gerekmez mi?
2.Bu durumda ancak, ihale neticesi bizim dosyamızdan artan parayı istemeleri gerekmez mi?
3.İcra müdürü eğer bu talep doğrultusunda işlem yapar ve elde edilecek parayı bu müzekkere yazılan dosyaya gönderir ise, " şikayet " yoluna mı gitmeliyim?
Vakit ayırıp cevaplayacak meslektaşlarıma teşekkürler...

Hacze takipli iştirak hali İİK 100. maddede düzenlenmiş ve şartları sayılmıştır (Kesinleşmiş takip, süre, tekaddüm ve tevsik). Bunun haricinde iştirak haczi talebinin geçerlilik koşulu olarak aynı mallara yeniden haciz konulması gibi uygulamada sıkça karşılaşılan bir yasal düzenleme yoktur. Takip alacaklısı, haczi koyan icra dosyasının aslına (talimata değil) müzekkere ile iştirak haczi talebinde bulunur, esas icra dosyası iştirak koşullarının varlığını tespit ederse, kendi dosyasında bulunan haciz zabtının altına veya ayrı bir tutanak olarak hacze iştirak edildiğini derceder. Bu nedenle;
1- Fiilen haciz zaruri değil,
2- Tekaddüm şartının mevcut olduğu nazara alındığında öncelikli sıraya geçer,
3- Evet, müdürlük kararından itibaren 7 gün içinde iştirak talep eden veya siz şikayet hakkına haizsiniz(borçlunun hukuki menfaati bulunmadığından şikayet hakkı yok)

Kolay gelsin.