Mesajı Okuyun
Old 14-07-2020, 21:15   #3
av.karakus

Alıntı:
Yazan Hukukçu1944
Müvekkil X adına icra takibi başlatılıyor ve ihtiyati haciz kararı alınıyor. Bu karar neticesinde alacaklı vekilinin talebi doğrultusunda müvekkilin vefat eden annesi adına aile nüfus kaydı çıkartılarak müvekkilin annesi üzerinde intikai yapılmayan taşınmazına haciz konuyor.

Bu konuda müvekkil açısından maddi manevi tazminat açabilir miyiz?
evetse, taraf olarak adalet bakanlığı mıdır?

Merhabalar,
Olayınızdaki alacaklı vekilinin yaptığı talep ve işlemleri ben de çok kez yapmaktayım. Hukuki dayanağı ise şuradan geliyor; ölümle birlikte miras da otomatikman ( her ne kadar tapuda intikal yapılması gerekse de) mirasçılara geçer ve alacaklı mirasçının henüz intikal etmemiş miras payına dahi haciz koyabilir. Yanlış hatırlamıyorsam İİK 94. madde durumu açıklamaktadır.
Sizin borçlunuza müteveffa anneden mal kalıp kalmadığını görmek için de annenin taşınmazlarının sorgulanması gerekmektedir, bu nedenle borçlunun nüfus kayıt sorgusunun yapılıp annenin dosyaya 3. kişi olarak eklenip taşınmazlarının sorgulanmasında bir hukuki aykırılık bulunmadığını düşünüyorum.
Zira benim taleplerim icra müdürlüğünce ilk başlarda "3. kişilerin kişisel verilerinin gizliliğini ihlal ettiği" gerekçesiyle reddediliyordu, en az 5 ret kararına karşı şikayet yoluna gittim ve hepsinde de olumlu sonuç aldım, velhasıl icralar artık talebimi direkt kabul ediyor, kabul etmesi gerekmekte.