Mesajı Okuyun
Old 02-03-2012, 12:00   #9
furugferruhzad

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Sayın av.şahin kavukoğlu,

Mesajınızın alıntısını yaptığım bölümüne aynen katılıyorum.

Ancak bekletici mesele yapılması hususuna katılmıyorum. Bu defada iyiniyetli alacaklılar, mağdur olabilecektir. 10.000 YTL alacak için, 250.000 YTL değerindeki bir taşınmaza tedbir konulduğunu düşünün. Diğer alacaklılar neden dava sonucunu beklesin. Diyebilirsiniz ki, alacak miktarı kadar tedbir kararı verilsin. Bu defa kötüniyetli borçlu ve 3 üncü kişi için şunu önerebilirim. Anlaşmalı olarak 250.000 YTL lik dava açılır, tedbir konulur; bu dava 5 yıl sürdürülür vs.vs. Son önerdiğim yol borçlu için danışıklı icra takibi yapmaktan daha iyi bir yoldur. Çünkü danışıklı icra takibinde hiç olmazsa menkullerde 1 yıl gayrımenkullerde 2 yıl satış isteme süresi bulunmaktadır. 5 yıl borçlu için daha iyi bir süredir.

Önerim: Tedbir istenilirken, "ihtiyati haciz zımnında ihtiyati tedbir" istenilmesidir. Ancak yargıtay kararı sunmama rağmen bir çok hakim bu şekilde karar vermemektedir. Ancak bir iki tane bu yönde karar alabildim. Bu şekilde kararlar verilirse sorun çözülebilir kanaatindeyim.

Saygılarımla

Bu yöndeki yargıtay kararlarını sunabilmeniz mümkün mü acaba ben de ihtiyati haciz talep edeceğim de.