Mesajı Okuyun
Old 25-09-2007, 08:59   #3
av.araf

Alıntı:
Yazan filorinalı 1
Öncelikle müvekkiliniz olan tutuklunun aldığı ceza nedeniyle dosyasının yargıtay'da olması nedeniyle mağduriyetinin doğması sözkonusu olmaz. .
Mağduriyetin neden söz konusu olamayacağını anlamadım .Bu kişi hürriyeti bağlayıcı bir ceza almış ve yasal cezasını tamamlamıştır .Her ne kadar karar temyiz sebebiyle kesinleşmemiş olsa dahi kişinin cezasının fazlası olarak tutuklu kalması hangi hukuk kuralı ile bağdaşabilir ve bunun vermiş olduğu zararların temini mümkün müdür ?

Dün bu konuyla alakalı bir infaz savcısı ile görüştüm bana tavsiye ettiği yol şu yönde "Kişinin dosyası henüz yargıtaydan dönmediği için esas mahkemesinin ve infaz savcılığının dosyayı inceleyerek dosya üzerinden salıverilmesine karar vermesi mümkün değil , bu sebeplerle esas mahkemesi aracılığı ile yargıtaya durumu izah eder bir dilekçe ile başvurulacak Yargıtay dosya esasına girmeden tutukluluk halini değerlendirip esas dosyasına ve infaz savcılığına bildirecek ve daha sonrasında dosya esasını inceleyecek"
Ancak tutukluluk hali belli olan ve ivedi olan olan bir dosya Yargıtayda bu kadar nasıl bekletilebilir hala buna bi cevap bulabilmiş değilim