Mesajı Okuyun
Old 16-08-2011, 09:36   #82
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin
Sayın Güntay,
1.Devlet ve Hükümet... Farklı..!

2." Öncelikle bize düşenler"... Biz..? Avukatların her biri, Baro ?,Barolar Birliği ?

3."Mesleğin yadsınamaz kamusal önemi" !?
Kamusallığı tartışmalıdır..

Saygılarımla

Üstadım,

1. Hükûmet, Devlet denilen aygıtı anayasal usul, esas ve yetkiler dahilinde "ele geçiren" ve onun gücünü kullanan bir başka anayasal müessesedir. Hükûmet etme yetkisini ve bu yolla Devlet erkine dahil yetkileri kullananların (yasama erki için yasama organı-parlamento; yürütme bizatihi kendileri..) meseleyi nasıl algıladıkları, mevzuata nasıl yön vereceklerini, olayımızda da "yargı ve onun kurucu unsuru avukatlığa bakışlarını" ortaya koyacaktır.

Hukuk bir ülkede egemen ideoloji bazında şekillenmeye mahkumdur; maalesef böyle bir disiplindir. (Şimdi de öyle olmuyor mu...)

İşte, Devlet aygıtını kullanarak Hükûmet edenlerin, tartışma konumuz bağlamında neler düşündükleri ve planladıkları önem arz etmektedir.

2. Evet Üstadım, bu konuda tümevarımcı bir yaklaşımı benimsiyorum. Her bir avukatın yetkin, gelişkin, görev bilinci ve ortaklaşa tasarımları yüksek, hak ve yükümlüklerini müdrik meslek mensupları olmaları, tüm avukatların öyle olmasını; baroların ve TBB'nin böyle bir meslek camiası karşısında görevini tam ve eksiksiz yapmasının kaçınılmaz olacağını (zira bu heyetleri o seçkin avukatların teşekkül ettireceğini..) düşünmekteyim.

3. Münferiden yapılacak bir bakışla "avukat"ın faaliyetinin karma öğeler barındırdığı ve bu hususun tartışmalı olarak nitelenebileceği söylenebilir.. Ancak, avukata değil de, avukatlığa, yaptığı işe, işleve ve yargı sistemi içindeki yerine, tezahürlerine baktığımız zaman, mesele hakikaten kamusal yarar ve önem taşımaktadır.

Zaten dikkat buyurulursa, avukatlık kamu görevidir demiyorum, bir yansımadan bahsediyorum; yadsınamaz kamusal önemi diyorum.. Tabii bu da geniş ve ayrı bir konu. Özet edersek, hukuk ve toplum barışına mesleğin etkinliğinin yapacağı hizmet, savunma ve hak arama hakkının anayasal esasları, adil yargılanma hakkı vs... anlamında ciddi ve hükûmetlerin dahi ilişemeyeceği normlar barındıran bir kamusallık söz konusu..

Saygılarımla.