Mesajı Okuyun
Old 14-07-2011, 14:55   #124
üye25928

Alıntı:
Yazan burakhukuk_06
Sayın Raşit Tavus, öncelikle ''Türkiye'deki hukuk sınav sistemi çok mu adil'' cümlesini kullanmadım.
Sayın burakhukuk_06

Yukarıdaki yazdığınız şey gerçeği yansıtmamaktadır, bu konunun bir önceki sayfasında, mesajınızın sonuç kısmanda aynen daha bir net şekilde ne demek istediğinizi ifade etmiştiniz. Mesajın orijinali alttadır, insanların hiç yoktan yazdıkları şeyleri inkar etmemeleri güzel olur.

Alıntı:
Yazan burakhukuk_06
Sayın Av.Vural ne kadar önyargılısınız.Geçmişinizde bu konu hakkında bir sorun mu yaşadınız bilmiyorum.Ben vakıf üniversitesinde okuyorum.bir arkadaşımdan örnek vereyim.Arkadaşım hukuk okumayı çok istemiş birisi ve kendisi şanssızlık mı dersiniz kader mi o da sizin önyargılarınıza kalmıştır,iyi bir çalışma dönemi geçirmesine rağmen öss de başarılı olamamış.kendisi hukuk okumayı çok istediğinden bankadan kredi cekerek taksitlerini yatırmakta o borcu da zar zor ödemektedir.Bunu siz yaşamadığınız için bilemezsiniz..Türkiye'de ki sınav sistemi çok mu adil de siz bunu geçip vakıf üniversitesine girmiş kişilerin adaletsizliğinden dert yanıyorsunuz ?

Bu yazıp yazmama meselesini hallettiğimizi düşünerek yazınızı cevaplıyorum:

Alıntı:
Yazan burakhukuk_06
Sayın Raşit Tavus, öncelikle ''Türkiye'deki hukuk sınav sistemi çok mu adil'' cümlesini kullanmadım.
bizler de o sınava girdik.aslında biz demesem daha doğru olur.çalışmayıp da girmiş kişiler vardır mutlaka.Ben Türkiye geneli yapılan bir sınavda iyi bir derece yapmıştım o öss çalışma dönemi içinde.inanın çok da çalıştım cok da başarılıydım.Lakin öss de olmadı.Her işte bir hayır vardır dedim sınavdan çıktıktan sonra.bu durum sadece çalışmayla alakalı olsaydı ben belki de şuan ankarada istanbulda marmarada falan olurdum.
o çalışmadan sınava girip hukukun gerektirdiği belirli kapasiteye sahip olmayıp da hukuk okuyanlara açıkçası ben de sinir oluyorum.Benim size muhalefet olmamdaki durum bu değil.Sizlerin herkesi aynı katagoriye koymanızdır.Ama çok da sıkıntı değil benim için o şurda hukuk okumuş bu burda..herkes kendine bakmalı kendini yetiştirmeye kafa yormalı.
''dersane adaletsizliği''nin sebep unsuru da ben olmasam gerek Ben de isterim kimsenin maddi imkansızlıklardan dolayı zor duruma düşmemesini.Kimisi malıyla imtihan oluyor kimisi sabrı,eşi ve cocukları ile..Hoş bu da insanın inanclarıyla ilgili bir durum.
Son olarak ifade etmek istiyorum..''adeletsizliğin mimarı'' olarak gösterdiğiniz vakıf üniversitesi öğrencileri bir değildir.o düşündüğünüz maddi standartları binbir güçlükle karşılayanlar var.zor durumda olanlar var.Herkesi aynı kefeye koymamanızı dilerim..Saygılarımla

Bu yazınızda ise, kendinizin çok çalıştığını ama başarılı olamadığınızı bahsetmişsiniz. Ama ne yazık ki bu durumda bile özel üniversiteye gitmeniz, adaletsizliği ortadan kaldırmıyor.

Ceza hukuku konusunda ünlü bir dava vardır, Türkiye'de yaşanmıştır. Bir öğrenci, 3 defa barajın altında kalıp, 4. denemesinde ilk yüze girince, sınavı kopya çektiği için ÖSYM tarafından iptal edildi. Öğrenci dava açtı, davada idareyi ispata davet etti. Yapılan araştırma sonucu, bu kızın çok başarılı bir öğrenci olduğu, ilk 3 sene heyecanına yenik düştüğü, 4. sene ise bir uzman yardımı alarak sınava girdiği ortaya çıktı. Ve ösym bu öğrenciyi hak ettiği yere yerleştirdi.

Sanıyorum ki bu kızın babası da kredi çekecek veya az buçuk özel üniversitede okutacak duruma sahip olsaydı bu kızcağızın 4 yılı heba olmayacaktı, ösym'ne dava açmakla uğraşmayacaktı. Ama babasının parası yoktu. Ve kız 4 kez öss'ye girmek zorunda kaldı.

Şimdi aldığınız formasyonlar çerçevesinde düşünecek olursanız, bu kızın heyecanına yenik düşüp bu kadar sene kaybetmesine sebep olan sistemin, iki kelimeyi bir araya getiremeyen veya heyecanına yenik düşüp parası olan veya kredi çekebilen kişilere bir ayrıcalık tanıması hukuka uygun mudur?

Ya da aldığınız formasyonu bir tarafa bırakın. Babanız sizi ne zorluklarla özel üniversitede hukuk okutacak imkana sahipken bu kızın bu imkana sahip olamaması sebebiyle 4. kez sınava girmesi sizi rahatsız etmiyor mu? Adalet anlayışınız bu meselede adaletsizlik oluğunu göz ardı edebilir mi?

Ayrıca sınavda başarılı olamamaktan dert yanıyorsunuz. Hayatımız sınav. Yarın avukatlık sınavı çıkarsa onu geçemezseniz ne olacak? Geçebileceğinizin garantisi var mı? Zaten geçmişinizde somut örnek var, ne kadar başarılı olsanız da sınavda performansınız yüksek değilmiş, o zaman babanızın maddi desteği çöpe gitmiş olmaz mı?

Bir insan ancak ve ancak daimi olarak hukukunun üstünlüğünü savunarak hukukçu olabilir. Üzülerek ifade etmek zorundayım ki, hukuk sistemi hukukçulara bazı adaletsizlikler, haksız kazançlar sağlasa bile, hukukçu bunlardan yararlanmayı reddebilecek erdeme sahip olmalıdır. Aksi halde zaten hukukçu olamamıştır. Adaleti olmayan adamdan adalet beklemek, ışığı olmayan ampülden odayı aydınlatmasını beklemektir. Önce kendimiz yeri geldiğinde adaletsiz imkanları, adaletsiz avantajları elimizin tersiyle itmesini bileceğiz ki, ondan sonra adalet dağıtmaya başlayacağınız. Bir hukukçu adayı olarak, açık bir şekilde adaletsizlik olan bir yola girip, suçu da sisteme atmayı sağlıklı ve hukuki bir yaklaşım olarak görmüyorum.

Size de görmemenizi tavsiye ederim.

Ayrıca yaptığımız tartışmanın bir şey değiştireceğini de sanmıyorum. Sanıyorum ki ifade edebileceğim her şeyi ifade ettim. Daha adaletli yarınlarda buluşmak temennisiyle.