Mesajı Okuyun
Old 18-09-2007, 16:10   #89
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan denipre
Selamlar.Konuya katkısı olması açısından bir müvekkil hakkında kamerayla tespit edilen ceza tutanakları hakkındaki düşüncelerinizi merak ediyorum.İstanbul Büyükşehir Belediyesi elektronik denetleme sistemi ile müvekkile ait aracın emniyet şeridi ihlali yaptığına dair 3 farklı kameradan 2 saniye aralıklarla çekilmiş fotoğraflarına istinaden ceza tutanağı fotoğraflar eklenerek müvekkile tebliğ edilmiş.

Açıklamalar ışığında düzenleme tarihi ile tebliğ tarihi arasında 3 aylık sürenin olduğunu tespit ettik.Ayrıca müvekkil aracı kullananın kendisi olmadığını iddia etmekte .
bir diğer hususta aracın emniyet şeridine gerçekten arıza veya acil durum neticesi girmiş olma ihtimali .Zira kamera kayıtlarıında aracın şeridi takip ederek uzunca süre yol aldığını gösterir uzak açı kamera tespiti mevcut değil.Şeridin anlık bir ihlali de olabilir.
fotoğraflı ceza tutanakları hakkında görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.Saygılar..

Sayın denipre,

TRAFİK PARA CEZALARININ TAHSİLİNDE VE TAKİBİNDE UYGULANACAK ESAS VE USULLER İLE KULLANILACAK BELGELER HAKKINDA YÖNETMELİK' in ilgili hükümleri uyarınca ve 10/a-b maddeleri gereğince tebligat işlemine 7 iş günü içinde başlanması gerekmektedir.

Siz 3 aylık süreden söz etmektesiniz. Demek ki Yönetmelik'te belirtilen süre çoktan geçmiştir. Dolayısıyla güvenlik kamerasını bırakın, video kamera çekimi dahi olsa, tutanak iptal edilmelidir. Çünkü esas olan suçu işleyenin savunmasını yapabilecek durumda olmasıdır.Kişi, 7 gün önce araç kullanıp kullanmadığını, nerede kullandığını hatırlayabilir. Ancak 3 ay önce veya bu forumda görüldüğü üzere 2 yıl önce nerede olduğunu hatırlayamaz. Dolayısıyla delillerini toplayamaz. Suçsuz ise, suçsuzluğunu kanıtlama şansını elinden almış olursunuz.

Ben trafik ceza tutanağını iptal ettirirken, yasadaki bir boşluktan yararlanmadım. Bazı okuyucuların aklına "avukatlar hem suç işleyip hem de yasal boşluktan yararlanarak ceza ödemiyorlar" gibi bir düşünce gelmesin diye açıklama yapmak zorunda hissediyorum. Ben ve benim gibi düşünenler, yasanın uygulanmasını talep etmektedirler. Yasa ve yönetmelik 7 gün içinde tutanağı tebliğe çıkarma zorunluğu getirmektedir. Bunun tek nedeni var, kişi bu süre içinde kendisini savunacak argümanlara ulaşabilecektir. Kısaca bu konuda da savunma hakkı kısıtlanamaz.

Bu forumu yeni okuyacak üyelerden diğer bir ricam da şu olacak: Bilgilenmek için forumu baştan itibaren okuyun lütfen. Daha sonra değişik bir soru sorma gereksinimi duyacaksanız, yine sorun.

Bu arada, tutanakları iptal ettirenleri tebrik ediyorum. Kararları paylaşmak isteyen üyelerimizi de bu tavırlarından dolayı alkışlıyorum.

Sayın denipre, yukarıda yazdıklarım genel açıklamalardır. Siz üzerinize alınmayın lütfen.

Saygılarımla