Mesajı Okuyun
Old 21-02-2007, 23:47   #26
Envanter

anadolu üniversitesi açıköğretim fakültesi son sınıf öğrencisiyim. yukarıda yazılan bütün mesajları okudum. bölümüm kamu yönetimi. okulum öğretmenim sınıf arkadaşlarım yok. başarım benim başarım. başarısızlığımda bana ait. şuan binlerce açıkta okuyan var. yani okula gitmiyorlar. ancak gösterilen başarı kişiden kişiye değişiyor. okulu başarısız olup bırakan bir sürü öğrenci biliyorum.
başarı kişiye has bir olgudur. okula giden her öğrenci aynı başarıyı alamaz. keşke hukuk bölümünün açıköğretim olanaklarında verilmesi ne güzel olurdu. keşkede verilseydi bölümüm hukuk olurdu. ama inanın kendi adıma konuşuyorum okula gütmeden daha başarılı olacağımı biliyordum. bilim adamı ruhuyla hareket ediyorum. kütüphanelere gidiyorum. araştırıyorum. bu benim ruhumu olgunlaştırıyor.
okul bana göre kalıplar yurdu. yani öğretmenler kalıp bilgileri standart bir biçimde sunuyorlar. bu benim hoşuma gütmiyor. okulu bu yüzden sevmedim. örgün öğretimde kazanmıştım. tercihim açıköğretimden yana oldu. çok memnunum. tabii ki sınavlarda sorulan sorular bana cerez gibi geliyor.
okulda farklı fikirlerin birleşmesi mümükündür. bu öğretmenler ve öğrencilerin katılımıla sağlanabilir. ancak her öğrenci kendi ruhunun kaldırabildiğinden fazlasını alamaz. idrak edemez. bu kişiye kalmış birşeydir. yani algılama denen bir unsur vardır.
Oğuzhan Bey size ancak şu kadarını söyleyebilirim. birşeyi ne kadar çok istiyorsunuz. bu istediğiniz şeyi elde edebilmekteki gayretinizi ruhunuz ne kadar kaldıracak. bu kapasite sizde mevcutsa istediğiniz mevkiyi yada bilgiyi elde edersiniz.
bir husus daha: bilim adamı ruhundan bahsetmiştim. tarihte birçok bilim adamı şimdi kitaplarda ismi geçen buluşları gerçekleştirmişlerdir. bu başarıyı " ben bilim adamı olacağım çok başarılı olacağım tarihe adım geçecek yada çok ünlü olacağım profesör olacağım " gübi bir niyetle veya amaçla bu işe başlamamışlardır. kendi potansiyelleri buna elverişli insanlar tarihe geçerek başarı elde etmişlerdir ve bu insanların çoğu bir odada okula gitmeden hatta okuldan atıldıktan sonra bile tarihe geçmişlerdir. ancak amaçları tarihe geçmek değil. sende bu potansiyel var ise bu yolda okula gitsende gitmesende başarılı olursun. potansiyelni gerçekleştirmek adına başarılar dilerim.