Mesajı Okuyun
Old 01-02-2007, 13:27   #1
Avukat Kamer Akgül

Varsayılan süresinde verilmeyen cevap dilekçesinin geçerliliği

Merhabalar arkadaşlar;
1,5 yıl önce açmış olduğum eşler arasındaki mal paylaşımına dair bir davam var ( katkı payı tazminat alacağı davası). Davalı, kendisine vaktinde dava dilekçem tebliğ edilmesine rağmen hiç bir cevap vermemesine ve mahkemeye hiç gelmemesine rağmen, davayı açmamdan 1,5 yıl sonra avukat tutmuş ve cevap dilekçesi yazmış.

1) Bu durumda normalde davalının kendisine dava dilekçemin tebliğ edilmesinden sonraki kanuni süre içerisinde cevap vermediği, ve ne kendisinin ne de vekalet verdiği bir avukatın davayı bu güne kadar takip etmemesi karşısında, şu an bir avukata vekalet verip iddialarımızın aksine vermiş olduğu cevap dilekçesinin davaya etkisi ne olur?

2) Benim bu cevap dilekçesinin süresinde verilmediği ve dolayısıyla karşı tarafın iddialarının kaale alınmamasını mahkemeden talebimin etkisi ne olur?

3) Davalı tarafın vermiş olduğu cevap dilekçesinde, benim iddialarımı kanıtlar bazı beyanlar var. Ben, kanuni süre içerisinde verilmeyen bu cevap dilekçesinin reddini talebim yanında, davalı tarafın bu dilekçesi ile vermiş olduğu açıklar bakımından, sırf bu ibareler yönüyle kabulünü talep edebilir miyim?

Elinde örnek kararı olan arkadaşların bu konuda bana yardımcı olmasını rica ediyorum.

Saygılarımla iyi çalışmalar.