Mesajı Okuyun
Old 23-12-2011, 14:22   #1
Hasan Altınsoy

Varsayılan İpoteğin paraya çevrilmesinde ödeme emri

Sayın Meslektaşlarım,
İyi günler,iyi çalışmalar diliyorum.

Müvekkil ile borçlu arasında tesis edilen ipotek senedinde A....,B... den ALDIĞI 200.000.00 TL.BEDELLE B....LEHİNE 2.DERECEDE ,FAİZSİZ VE F.B.K.süre ile ipotek tesis edilmiştir.
İcra takibinne geçerken iotekle ilgili Resmi Senet aslı yerine tarafımdan Asli Gibididr şeklinde onaylı fotokopi sunulmuştur.

Kanaatime göre tesis edilen ipotek,KAYITSIZ ŞARTSIZ ANA PARA BORCU İKRARINI İÇEREN İPOTEK olduğundan borçluya ihtarname gönderilmedi.
İpoteğiin paraya çevrilmesi yolu ile icra takibine geçtiğimde İpotekle ilgili Resmi Senet aslı yerine avukat olarak tarafımdan Aslı Gibidir şeklinde onaylı fotokopi sundum.
İcra Memuru borçluya ihtarname getirilmediği düşüncesiyle borçluya Ödeme Emri göndermiştir.Borçlu,gönderilen ödem emrine karşı TAKİP KOŞULLARI OLUŞMADAN TAKİP YAPILMIŞTIR.KALDI Kİ BORÇLUNUN ALACAKLIYA BORCU YOKTUR şeklinde itirazda bulundu.Bu itiraz üzerine Takibin Durdurulmasına karar verilid.

Oysa bana göre kayıtsız şartsız para borcunu ihtiva eden ipoteklerde borçluya ihtar gönderme mecburiyetinin olmadığı görüşündeyim.Kaldı ki borçlu,borç ve faiz dışındaki örneğin İhtar göndererek alacağın muaccel hale getirilmediği ve v.s. şeklindeki şikayetlerin 7 günlük süre içerisinde İcra Tetkik Merciine yapması gerekirken borçlu böyle bi şikayette bulunmamıştır.

Bu durum karşısında ;
1-Takibin Durdurulmasına karar verdikten sonra borçluya İcra Emri yerine Ödeme emri gönderilmiş olması nedeniyle Memur Muamelesini şikayet yoluna giderek borçluya İcra Emri gönderilmesini ve Takibin Durdurulması kararının kaldırılmasını talep edebilir miyim?

Bu mümkün olmadığı taktirde izlenecek yol;

2- İtirazın Kaldırılması ve %40 İcra inkar tazminatı için İTM de dava açmak,
3-İtirazın İptali ve %40 İcra İnkar tazminatı için Genel mahkemede da açmak
4-Veya Genel Mahkemede Tahsil (Alacak) davası açmak olacaktır.
İcra Takibni en i kısa sürede sonuçlandırabilmem için hangi yolu tavsiye edersiniz.

Borçluya İhtarname gönderilmediği için açacak olduğum İtirazın kaldıılması ve ya İtirazın İptali davasının reddedilme durumu ve boçlu lehine %40 İcra İnkar tazminatını ödeme durumumuz olur mu?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür eder,iyi çalışmalar dilerim.
Saygılarımla av.altinsoy@hotmail.com