Mesajı Okuyun
Old 07-01-2010, 16:25   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

07/01/2010 01:31

LONDRA - Fransa’da eşlerine sürekli hakarette bulunan ya da aşağılayıcı şekilde davrananlar yakında kendilerini mahkeme önünde bulabilir. Hükümet, ruhsal istismar ve tacizin de en az fiziksel şiddet kadar zararlı olduğu görüşünden hareketle, evli ya da beraber yaşayan çiftlerin birbirlerine karşı psikolojik şiddete başvurmasını önlemek üzere yeni bir yasa çıkarmaya hazırlanıyor. Ancak ‘psikolojik şiddet’ suçlamasının nasıl kanıtlanacağına ilişkin şüpheler var. Adını gizli tutan bir iş kadınının anlattıkları buna iyi bir örnek.
Kadın, “Her şey hamile kaldığımda başladı. Bana çok şişman, çirkin olduğumu söylüyordu. Hiçbir işe yaramıyormuşum, işe bile gidemiyormuşum. Tüm gün böyle geçiyordu ama onun için bu sözler bir şakaydı. Rahatsız olduğumu belli erdersem ‘Tabii şişman olacaksın, şaka yapıyorum, anlamıyor musun?’ diyordu. Sürekli sözlü tacizlerin ardından psikolojik çöküşün eşiğine geldim. Çıldıracağımı düşünüyordum. ‘Delirecek misin, iyi, seni bir tımarhaneye yatırayım’ diyordu. Sonunda beni bir akıl hastanesine götürdü. ‘İn aşağı, git yardım al onlardan’ dedi ve basıp gitti. Beni bırakıp uzaklaştı. Yığılıp kaldım, kızım arabada ağlıyordu. Korkunçtu. Şimdi olsa hemen dava açarım” diye anlatıyor.

Kanıtlamak zor ama imkânsız değil
Ancak bu mağdur kadın da pek çok uzman da psikolojik şiddeti kanıtlamanın zor olacağını kabul ediyor. Psikiyatr Marie-France Hirigoyen yasanın dikkatle düzenlenmesi ve mağdurları mahkemede zor durumda bırakmaması gerektiğini vurguluyor; telefon görüşmesi kayıtları ya da tıp ve psikiyatri muayenelerinin kanıt oluşturabileceğini düşünüyor.
Önergenin destekçilerinden avukat Laurent Hincker ise karamsar değil; “Kanıtlanması güç olan başka suçlar da var. İş yerinde taciz, baskı, sindirme gibi... Uzun süre insanlar işyerinde psikolojik baskıya karşı yasal düzenleme getirilemeyeceğini, bunu kanıtlamanın zor olacağını söylediler. Ama şimdi yasa da var, hüküm giyenler de mevcut” diyor. (bbc)