Mesajı Okuyun
Old 14-12-2009, 14:36   #4
seyitsonmez

Alıntı:
Yazan Av.Adem Süpçin
Maddedeki 3 aya kadar ibaresinin anlamı borçlu sanığın borcunu ödemez ise uygulanacak tazyik hapsinin süresini ifade etmektedir. Yani borçlu borcunu ödeyinceye kadar 3 ay süreyle yani 3 aya kadar hapsen tazyik edilecek, genel bir ifadeyle borcunu ödemeye zorlanacaktır. Burada anlatılan bu zorlamanın en çok ne kadar süre devam edeceğidir.
Maddenin devamında bir borçtan dolayı tazyik hapsinin süresi 3 ayı geçemez diyor. Yani burada mesele 3 aydan fazla ceza vermemektir. Yoksa üst sınır olsaydı, alt sınırı gösterirdi.
Maddeden hakimin ve sizin anladığınız anlam çıkmıyor bence..
saygılar...

Sevgili meslektaşım "Kardan Adam" isimli meslektaşımızın cevabını eleştiriyor ama eleştirirken de aynı şeyi söylüyorsunuz ya da ben öyle anlamıyorum.

Ben ce de kanun çok açık 1-gün ile 3 ay arası ceza verilmelidir.

Genel uygulamanın 3 ay olduğu şeklindeki itirazınız, fiili uygulama öyle olmasına rağmen bence yerinde bir itiraz değil. Hele ki Ceza Hukukunda "uygulama" ların hiç de hukukun ve sanığın lehine olduğunu söyleyemeyiz.(Müşteki tarafta olduğunuzun farkındayım elbet ama ben ondan bağımsız olarak hukuk adına birşeyler paylaşmak niyetindeyim).

Uygulamada sanıkların tutukluluk kararlarında yada devamında ne tür şablonlar kullanıldığını, iddianamelerin uygulamada ne ciddiyetle hazırlandığını, hakim-savcı-avukat üçleminin uygulamada ne şekilde olduğunu gördüğümüzden bu eleştiriyi yapma gereği duydum.