Mesajı Okuyun
Old 10-02-2016, 11:12   #8
Batu Han

Alıntı:
Yazan Admin
Maliklere yapılacak tebligatı (riskli yapı tesbiti kararı) İdari Makamlar (Tapu Müdürlüğü) yapıyor. (Bkz 6306 SAYILI KANUNUN UYGULAMA YÖNETMELİĞİ madde 5). Bu tebligatta malike yapıda kiracı veya sınırlı hak sahibi varsa ona tebligat yapması gerektiği de ayrıca hatırlatıyor (yönetmelik madde 8/IIa). Yapılan tüm tebligatlar 7201 sayılı tebligat kanunu gereğince yapılır, o nedenle evinde bulunmaması veya almaması söz konusu değildir, tebligat muhtara bırakılarak tebliğ edilmiş sayılır veya muhtarda kaydı yoksa, mernis adresine tebliğ edilir.

Yönetmeliği incelemenizi öneririm, zira tüm prosedürü oldukça detaylı şekilde anlatıyor diye düşünüyorum.

Yönetmeliğin 7. maddesinde şöyle diyor:

(5) İlgili tapu müdürlüğünce, tapu kütüğüne işlenen belirtmeler, riskli yapı tespitine karşı tebligat tarihinden itibaren onbeş gün içinde riskli yapının bulunduğu yerdeki Müdürlüğe itiraz edilebileceği, aksi takdirde tebligat tarihinden itibaren İdarece altmış günden az olmamak üzere belirlenen süre içinde yapının yıktırılması gerektiği de belirtilmek suretiyle, aynî ve şahsî hak sahiplerine tebliğ edilir ve yapılan bu tebligat Müdürlüğe bildirilir.

Sonra 8. maddede de "1) Riskli yapı olarak tapu kütüğüne kaydedilen taşınmazların maliklerine, altmış günden az olmamak üzere süre verilerek riskli yapıların yıktırılması istenilir." deniliyor.

Burda uygulamada malike 7. maddeye göre bir tebligat yapılıyor. İdarece 60 günden az olmamak üzere belirlenecek süre içerisinde yapının yıktırılması gereği de aynı ifadelerle bildiriliyor. Yani aslında idare sana süre verecek, o süre içerisinde binayı yıktır diyor.

İşte bundan sonra idare ayrıca bir süre belirleyip 8. maddeye göre bunu malike bildiriyor mu? Yoksa 7. maddeye göre yapılan tebligat aynı zamanda bu bildirim olarak da değerlendiriliyor mu?

Çünkü kiracı da buradaki 8. maddede belirlenen süre zarfında tahliye ediliyor. Bu konuda bir hukuki problemle karşı karşıyayım.

Uygulamada buna denk geleniniz var mı acaba? Benim kanaatim 8. maddeye göre ek bir süre bildirimi verilmesi gerektiği yönünde.