Mesajı Okuyun
Old 01-03-2007, 14:01   #122
Hekimbaşı

Sn.Ahu,

İlk alıntıdaki 'zorla' sözcüğünü mağdurun ifadesi, 'şiddet yok' nitelemesini de sonuçta saptanan durumun tarifi olarak görürseniz; ki ben iyi niyetle baktığım zaman böyle görüyorum; Sn.sahinaydın' ın demek istediği konusunda sizinle aynı yerde olamıyorum. Yüzyüze görüşmede var olan vurgular, mimikler, jestler, maalesef yazıda yok. Bu nedenle öncelikle yazarken, sonra da okurken daha fazla özen göstermek gerekiyor. Ben THS de epey güçlük çekiyorum mesela. 'ihkak-i hak' ne demektir bilmiyorum ama, Sn.sahinaydın' ın 'eşe zorla sahip olma' nın bir hak olduğunu savunduğunu söylemek istiyorsanız eğer; ben böyle birşey algılamadım. Kendisi benimle aynı şeyi söylüyor gibi geldi. Ama sizin tarafınızdan başka türlü anlaşılmışsa, ifadenin eksik olduğunu, veya en azından tereddüt yarattığını düşünmemek elde değil. Burası bir hukuk sitesi olduğuna göre, sizin değerlendirmenizi esas almak gerekir.

Bilgi ve deneyim farklarımız olduğu anlaşılıyor. Bu ne kadar güzel birşey. Zaten burası bunları aktarmanın, paylaşmanın yeri. Keşke bundan 25 yıl önce de böyle olsaydı; kapısını çalamadığımız hocalarımızla (tıpta öyledir; onlar usta, biz çırak ya ...), yani bizden daha deneyimli, bilgililerle, böyle ortamlarda iletişim kurma olanakları bulunsaydı; nerede, nasıl hatalar yaptığımızı itilip kakılma, azarlanma, horlanma ve not kaybetmeye gerek kalmaksızın farketme ve öğrenme olanağımız olsaydı; çok daha iyi yetişeceğimizden eminim.

Saygılarımla,