Mesajı Okuyun
Old 20-06-2008, 08:14   #101
halit pamuk

Alıntı:
Yazan Av. Şehper
House'daki karakterlerden bizim dizi yapımcılarımızca da tasvir ve tahayyül edilemeyecek bir karakter var mıdır?

Bizim bazı dizi yapımcılarımız ve senaristlerimiz, bazılarının reyting korkusundan bazılarının ise hayal güçlerinin sığ olmasından dolayı bizi bir çöle mahkum bırakıyorlar. Diyorum acaba, hiç Jack London okumadılar mı? Eski yunan trajedilerinden haberleri yok mu? Kant, Hume, Locke bilmiyorlar mı?Onları geçtim, Türk insanın özelliklerinin farkında değiller mi?

Ama Haksızlık etmiyeyim zamana zaman "7 numara" dizisi gibi tamamen bize ait ve gerçek anlamda yaratılmış diziler ve karakterler de çıkabiliyor, ama nadir. Ancak, bazen saçma dizileri bir yana bırakayım,Öyle diziler yapılıyor ki; 100.000 yıl önce insana benzeyen canlılara seyrettirsen anlamı olabilir. Ama biz artık, farklı bir türüz.

Farkındaysanız, Oyuncularda ise, bir yapaylık var. Zaten oyunculuk yapay bir şey ama bu yapaylık çok sırıtıyor.

Yaprak Dökümü ise,bir uyarlama. Seyretmedim ama kaç yıldır adını duyuyorum. Yani yarattıkları bir şey yok. Yaratılmış olandan ekmek yiyorlar. Eser, zamanında ve o haliyle edebi değer taşıyor olabilir ama bence şimdi cılkını çıkardılar.