Mesajı Okuyun
Old 01-12-2004, 12:04   #1
TERAZİ

Soru Kaldırımların İşgali - Belediyenin Görevleri

Uzun süredir rahatsızlığını duyduğum bir konu var. Hepiniz rastlamışsınızdır örneklerine : Cadde üzerinde ya da kaldırımlarda olmaması gereken unsurlar (?). Örneğin : Bir dükkan önü , restoran önü v.s. ve asfalt üzerinde bir saksı , ahşap bir engel , içine çimento dökülmüş paslı teneke , plastik külahlar , metal ayaklıklar gibi donanımlarla ( otopark mafyası zihniyetiyle ! ) sahiplenilmiş ; ya da kaldırım üzerinde araçların park etmesini engellemek için ( özel kişi ya da resmi kuruluşlarca ) yapılmış , ancak yayaların rahat yürümesini engelleyici hatta kaza ve yaralanmalara neden olabilecek unsurlar.

Bunlar gizli değil , alenen ortada. Buralar kamu kullanımına ( usulüne uygun kullanmak üzere , yağmalanmak üzere değil ! ) tahsis edilmiş alanlar...ve Trafik Polisi ya da Belediyelerde "TIK" yok. Herkes bildiğini okuyor.

Gördüğüm bu tür aykırılıkları Alo 154 'e ve ilgili İlçe Belediyelerine iletmeme rağmen hiçbir başvurumda sonuç alamadım. Başvurularımla ilgileniliyormuş gibi yapılıyor , "haklısınız" deniliyor , ancak hiçbirine müdahale edilmiyor. Bazen "müdahale ettik ve kaldırttık" şeklinde geri dönüş oluyor , ancak bakıyorum herşey aynen yerinde duruyor.

Ben bundan şu muhtemel sonuçları çıkarıyorum :

1- Denetim görevi yerine getirilmiyor .
2- Vurdumduymazlık .
3- Rüşvet alınıyor , göz yumuluyor .
4- Tanıdık bildik diye göz yumuluyor .
5- Artık bu olaylar çığırından çıkmış , müdahale imkansız.
6- Vatandaş kendi kavgasını yapsın , birbirine düşsün zihniyeti.
7- Ben yanlış biliyor ve düşünüyorum , memlekette demokrasi ve
sonsuz özgürlük var; kapısının önündeki kaldırım ve asfalt
herkesin kendi etki-yetki alanıdır.

Bu konudaki görüşlerinizi almak beni memnun edecektir.

Saygılarımla.