Mesajı Okuyun
Old 17-11-2006, 14:12   #17
Av.Engin Özoğul

Konu eski olduğu için sadece Sayın Bülent Akpunar'ın sorusuna cevap vermek istiyorum. Diğer soruların cevabı sanırım bulunmuştur.

Alıntı:
İş akti devam ederken işçiden alınan "şu tarihten önceki tüm ücretli izin haklarımı kullandım, bu nedenle bu haklarımla ilgili dava ve talep haklarımdan feragat ediyorum" şeklinde bir ibranamenin geçerliği var mıdır?

Sayın Akpunar, Yargıtay iş sözleşmesinin devamı sırasında alınan ibranamenin geçerli olmadığı görüşündedir. Bu konudaki görüşü oldukça açık.

Ancak sizin sorduğunuz sorunun yanıtını farklı bir şekilde ele almak gerekebilir. Öncelikle iş sözleşmesi henüz sona ermemişse yıllık izin ücretinden bahsedilemez. Yıllık ücretli izin hakkının yıllık izin ücretine dönüşebilmesi için iş sözleşmesinin feshedilmiş olması gerekir.

Sizin bahsettiğiniz olayda iş sözleşmesi devam ettiğine göre işçinin sahip olduğu hak yıllık ücretli izin hakkıdır. İş Kanunu'nun 53/2. maddesine göre ise yıllık ücretli izin hakkından feragat edilemez. Bu nedenle soyut beyandan çok yıllık ücretli iznin kullanılıp kullanılmadığına ilişkin belgeler aranacaktır. Eğer işçi tarafıysanız bu belgenin iş sözleşmesi devam ederken alındığını, işçinin özgür iradesine dayanmadığını, yıllık ücretli izin hakkından feragat edilemeyeceğini, işverenin izinlerin kullanıldığını ispatlaması gerektiğini söyleyebilirsiniz.

İşveren tarafıysanız savunma şeklinin farklılaştırılması gerektiğini düşünüyorum. Ben bu olayda işveren tarafı olsaydım anılan belgenin ibraname olduğunu ve hakkı ortadan kaldırdığını iddia etmezdim. Kayıt düzeni gereği işçiye yıllık izni olup olmadığının sorulması üzerine işçi tarafından bu yönde bir beyanın verildiğini söylerdim. Bu nedenle yıllı izinlerin kullanılmış olduğunun bu belge ile ispatlandığını ayrıca bir belgeye ihtiyaç duyulmaması gerektiğini iddia ederdim. Ancak beyan tarihi ile fesih tarihi arasında kısa bir süre varsa bu savunma dikkate alınmayabilir.

Bu soru yürümekte olan bir davaya ilişkin değilse ve genel olarak bir işverenin iş hukuku dosyaları ile ilgileniyorsanız kayıt düzenini kontrol altına almak için
işçilere, "işyeri kayıt düzeninin kontrol altına alınması amacıyla kullanmadığını yıllık ücretli izin / ödenmeyen fazla çalışma alacağınız bulunup bulunmadığını bildirin" gibi bir belge sunun. İşçilerin verdiği beyanlar iş sözleşmesi feshedildikten sonra yargıda kullanılabilir.

Bir davamızda işçiye fazla çalışma alacağının olup olmadığının sorulması üzerine işçinin fazla çalışması olmadığını beyan etmesi nedeniyle o tarihten öncesine ilişkin fazla çalışma hesabı yapılamayacağına ilişkin karar almıştık.

Ancak önemle belirtmek gerekir ki Yargıtay 9. Dairesnin genel uygulaması somut olay adaletini sağlamak üzerine kurulu. Bu yüzden benzer olaylarda farklı kararların çıkması çok mümkün. Yargıtay daha çok iş sözleşmesi feshedildikten sonra işçiye genel olarak ödeme yapılıp yapılmadığına, feshin ne sebeple yapıldığına bakıp işveren iyiniyetli hareket etmişse ibra ve benzeri nitelikteki belgelere daha çok itibar ediyor.

İbranamenin geçerliliği konusunda ise genel koşullar şöyle

-iş sözleşmesi feshedildikten bir süre sonra imzalanmış olması
-tüm kalemlerin açık bir şekilde yazılmış olması(diğer haklar gibi ifadeleri kabul etmiyor.)
-miktar içermemesi(miktar içerirse mabuz sayıyor)

bunların dışında da somut olay adaletinin gerektirdiği bazı kriterler dikkate alınıyor.