Mesajı Okuyun
Old 14-01-2016, 15:46   #10
Armedangel

Alıntı:
Yazan Av.Duygu Işık
Hata yapmaktan niçin bu kadar korkuyoruz peki? Bir şeyi yanlış bilmek, doğrusunu öğrenmemekten daha mı iyi? İnsan hataları ile güzeldir, hatalarımızı da sahiplenmek gerekir. Üstelik böyle bir platformda "hata yapma korkusu" düşünülmesi gereken en son şey olmalıdır çünkü gerekli araştırmaları yapıp düşünceyi sağlam bir zemine oturttuktan sonra sunulan cevaplar hatalı dahi olsa boş değildir. Bilgiler, karşılıklı tartışma ile olgunlaşıyor, farklı bakış açıları ile zenginleşiyor. Sitemizde bu nitelikte örnek teşkil eden de yüzlerce başlık mevcut. Tabi ki kasdım hiç araştırma yapmadan kalitesiz, bir cümlelik, özensiz cümleler ile sunulan bir paylaşım değil. Zemini sağlam olduktan sonra bilgi hatalı dahi olsa bizleri düşünmeye sevk eder ve bakış açısı kazandırır. Üstelik bir de bonusu var ki insan hata yaptığı bir şeyin doğrusunu bir daha asla unutmaz!

Size kesinlikle sonuna kadar katılıyorum, kaldı ki hatalı bir sav savunulduğunda dahi bunun karşımıza çıkmadan önce burada veya araştırma ile çürütülmesi ve çürütecek argümanların bulunup bilinmesi davanın ilerleyen aşamalarında karşılaşılmasından daha evla olduğunu düşünüyorum.
Şahsen kendi bilgi görgü ve birikimim ile doğruluğuna inandığım bir şeyin yanlış çıkmasından gocunmam. İş o ki yanlış olduğunu bile bile yazıp çizmemiş olayim.