Mesajı Okuyun
Old 28-10-2010, 12:16   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan av.eda özdamar
Sayın meslektaşlarım öncelikle hepinize iyi çalışmalar diliyorum.Devletin özel şahsa ait bir araziyi kamulaştırması aşamalarında bazı terddütlerim var.Şöyle ki öncesinde yetkili kurum vatandaşla anlaşma usulüne gider ve anlaşamazsa kurum mahkemeden bedel belirlenmesini ve yerin devlet adına tescilini talep ediyor.Bu durumda mahkeme yerin değerini tespit ederek paranın yatırılması üzerine de tescile karar veriyor.Ancak vatandaş yatırılan parayı almaz ve tescile de yanaşmazsa bu durumda ne olur?Mahkemenin kararı üzerine tescilin yapılması gerekir diye düşünüyorum ama bana gelen bir vatandaş uygulamada tescile yanaşmayınca yeniden bir dava açtıklarını böylece verilen bedelin daha da artırıldığını söyledi.Bu ne kadar doğrudur ve süreç nasıl ilerler?Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

Uzlaşma olmaması halinde kamulaştırmayı yapan idarenin açtığı dava "bedel tespit, tapu iptal ve tescil" davasıdır. Dolayısıyla bu dava sonunda tescile karar verilmişse, davalının tescile yanaşmaması sözkonusu olamaz. Depo edilen parayı alsın ya da almasın, tescil hükmü kesinleştiğinde idare tapuda taşınmazın kendi adına tescilini isteyebilir.

Kamulaştırılan taşınmaz malikinin, kamulaştırma işleminin iptali için idari yargıda dava açma hakkı da bulunmaktadır.