Mesajı Okuyun
Old 19-02-2016, 13:59   #24
Av.Duygu Işık Behrem

Alıntı:
Yazan Av. Can Lafcı
Hukukçu nun hata yapma şansı yoktur. O yüzden bırakın hata yapılsın canım diye rahat davranmak doğru değil. Burada sorulan sorulara yüzde yüz emin degilsem kesinlikle cevap vermiyorum. Zira yanlış cevap verip hak kaybına sebep olursam bunun vebali az şey midir? Oturup araştırsam o zamanı da kendi müvekkillerimden çalmış olacağım o yüzden bilgi bencilliği saptamanız yanlış olmuş. Bunun pek çok makul sebebi var. Üstelik bu sitede çokça bilgi paylaşımı var kimseye haksızlık yapmayalım

Sayın Lafcı,

Öncelikle beni, "bırakın hata yapılsın" şeklinde bir rahatlıkta görmeniz üzücü oldu. 13 yıllık meslek hayatımda, hata yapmamak adına harfiyen emin olduğum bir konuda dahi araştırmaktan, okumaktan, sorgulamaktan vazgeçmedim; hayatımın her alanında da bu şekilde hareket eden bir insanım. Bu nedenle mesajlarımı, içerdiği mananın dışına taşıdığınızı üzülerek belirtmek isterim, çok başka noktalardayız. Ancak şunu da hatırlatmak isterim ki insan olmamızdan sebep, hatasız olmak da mümkün değil; makinelerin bile hata yaptığı bir çağdayız.

İkinci bir husus, bir hukukçu eğer sadece burada aldığı cevap/cevaplar ile mesleğini icra ediyor ise (ki böyle bir meslektaşım olduğuna ihtimal bile vermek istemiyorum...) ortada büyük bir sorun ve tembellik var demektir. Burası düşüncenin olgunlaştırıldığı ve farklı fikirler ile zenginleşilen bir platform olarak görülmelidir. Son kararı, tüm bu süreçten sonra avukat, yine kendi bilgi, birikim ve hissiyatı ile vermelidir. Aksi halde yıllarca eğitim görmemizin, edindiğimiz tecrübelerin ve mesleği icra etmemizin de bir anlamı kalmaz.

Üçüncü olarak, burada geçirdiğiniz vakti "müvekkillerden çalınmış vakit" olarak değerlendirmeniz de hem Türk Hukuk Sitesi'ne hem de burada soru yanıtlayan pek çok meslektaşımıza haksızlık olmuş.

En iyi kendi yaşadığımı bildiğimden kendimden örnek vermek isterim;

Uzun yıllardır Türk Hukuk Sitesi üyesiyim ve site içeriğinde yüzlerce mesajım mevcut. Her bir mesaj için yapmış olduğum araştırmayı, kendim ve müvekkillerim adına kayıp değil kazanım olarak gördüm. Çünkü karşılaşılan her örnek olay ve o olayın çözümü için gerçekleştirilen düşünme ve araştırma faaliyetinin her anı, hukuki birikimimize bir katkıdır ve yine mesleki olarak bizi zenginleştirir diye düşünüyorum. Bu da zaten müvekkillerimiz açısından yadsınamaz bir faydadır.

Burada yazılanları okurken ya da yanıtlarken çok fazla şey öğrendim ve bunu asla müvekkillerimden çalınmış bir vakit olarak göremem. Tam aksine bu zenginliğe, kendime ve müvekkillerime katkı sağlamama olanak verdiği için THS'nin varlığına teşekkür edebilirim.

Elbette hepimizin sorulara cevap veremeyecek, siteye katkı sağlayamayacak kadar yoğun dönemleri oluyor fakat mutlaka siteye katkı sağlayacak zamanlarımız da oluyordur. Emin olun, sıklıkla cevap veren ve isimlerini ekranda sıklıkla gördüğünüz meslektaşlarımın çoğu da mesleki hayatında oldukça yoğun olduğunu bildiğim insanlar.

Saygılarımla,