Mesajı Okuyun
Old 11-11-2011, 15:46   #36
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan av.Tuğba Yazıcı Özbunar
Matematiğim çok iyi değildir ama sanırım ortalama bir hesapla 8.000 TL civarı bir meblağdan bahsediyoruz. Yeni meslektaşlarımız genel itibarıyla ücretli olarak bir büroda çalışıyorlarsa alacakları maaş 2.000.TL civarı. Serbest çalışıyorsa da tüm bir yılın ortalamasını alırsak ayda 3.000 TL gibi bir rakam elde etseler.( Kira ve sair vergiler içinde) Pardon hangi ücretten bahsediyorduk kafam karıştı da...

Şimdi bir bakalım matematiğimiz nasılmış.

Alıntı:
Bilirkişi ücretleri
MADDE 5 – (1) Bu Tarifeye göre verilecek bilirkişi ücretleri aşağıda gösterilmiştir.
a) Sulh hukuk mahkemelerinde görülen dava ve işler için 150,00 TL.
b) İcra hukuk mahkemelerinde görülen dava ve işler için 150,00 TL
c) Asliye hukuk mahkemelerinde görülen dava ve işler için 250,00 TL
ç) Aile mahkemelerinde görülen dava ve işler için 200,00 TL
d) İş mahkemelerinde görülen dava ve işler için 200,00 TL
e) Kadastro mahkemelerinde görülen dava ve işler için 200,00 TL
f) Tüketici mahkemelerinde görülen dava ve işler için 150,00 TL
g) Fikri ve sınai haklar hukuk mahkemelerinde görülen dava ve işler için 300,00 TL
h) Asliye ticaret ve denizcilik ihtisas mahkemelerinde görülen dava ve işler için 300,00 TL.
(2) Dava, mahkemece hangi sıfatla görülüyorsa bilirkişi ücreti de buna göre belirlenir.
Bölge adliye mahkemeleri hukuk dairelerinde ücret

Alıntı:
Tarifede belirtilen ücretlerin azaltılması ve artırılması
MADDE 7 – (1) Hâkim, işin mahiyetine göre bu Tarifede yazılı bilirkişi ücretlerini artırabilir ve indirebilir.

Varsayalım dosyalar ticaret mahkemesi dosyası olsun ve hakim ücretleri 2 katına çıkarıp, jest yapmamış bulunsun. (Kural olarak hiçbir hakim tarifenin dışına çıkmaz.)

Alıntı:
Yazan Av.H.Sancar KARACA

Haftada bir dosya (rapor) bence ideal Üstadım. Ancak, mahkemelerin birbirinden haberi olmuyor sanıyorum. Makas öyle büyük ki? ("Ayda iki dosyaya çalışırım" diyenden "ayda yetmiş adet rapor çıkarırım" a kadar)

Üstad da böyle demiş...

Çok hızlı bir bilirkişi ayda: 70 dosya X 300 TL= 21.000 TL kazanıyor olmalı. Şaka gibi...

Ben ilk köşeye bir tezgah açıyorum hemen: Bilirkişiiiiii...!