Mesajı Okuyun
Old 10-09-2014, 10:53   #12
Av.TuğbaKara

Aynı konuya ilişkin İzmir'de dava açmayı düşünüyoruz. Ancak tespit davası sonrasında mı tazminat davası açılmalı yoksa önce tespit davası mı açmalıyız kararsız kaldık.Okulların açıldığı bir dönemdeyiz. Bir kırtasiyecinin en çok para kazanacağı ay, hatta bir yıl boyunca en çok beklediği ayda elektrikleri kesilmesi ve bir türlü arızanın giderilememesi sebebiyle esnaf mağdur olmuş durumdadır. Zararlarının giderilmesini istiyorlar. Ben bir önceki yılın kazancının emsal olacağı kanaatindeyim ama yine de farklı bir bakış açısı var mıdır?

Konu eski bir tarihte tartışma konusu yapılmışsa da çözüme ulaşılamadığını görüyorum. Eleketrik kesintisi nedeni ile esnaflar bulnduğum yerde zarara uğradılar.Şöyle ki ; Esnaflar okul malzelemeri satıyor.Okulların açılacağı şu günlerde, esnafın en çok beklediği ayda elektrik kesintisi yaşamaları maddi zararlarını artırmıştır.Maddi tazminat talepleri için dava açmak istiyoruz. Elektrik hizmeti veren tedaş özelleştiği için husumeti doğrudan ona yöneltmek mümkün sanıyorum. Ancak çelişkide kaldığım konu tespit davası açıp, sonra mı tazminat talep etmeliyim? Yoksa doğrudan tazminat davası mı açmalıyım? (Not:Kazanç ve zarar oaranının tespiti için vergi beyannamelerinin kullanılabileceği düşüncesindeyim)