Mesajı Okuyun
Old 23-03-2002, 16:12   #1
Av.Şevket TUTULMAZ

Yeni Fikir Avukatlık Stajı Yeterli Mi? yetersiz İse Çözümü.

Selam Değerli Hukukçular;

Bildiğiniz gibi, 2001 yılında çıkarılan yetersiz, ancak bunada şükür dediğimiz, Avukatlık Yasasının çıktığı tarihe kadar hukuk fakültelerini bitiren değerli hukukçular 1 yıllık rutin staj döneminden sonra Avukat olarak baroya kaydoluyorlardı.

Geçmişte stajın verimli geçtiğini söylemek kanımca imkansız .

Hatta birçok kişi tarafından boşa geçmiş zaman olarak değerlendiriliyor ve en çok tartıştığımız konu da stajyerin para alıp-almaması oluyordu.

Yine birçok baro, imkanları olmamasına rağmen, ayda birkaç toplantı ile stajyer avukatların teorik bilgilerini, pratik bilgi ile karşılaştırıp, stajyerlerine az da olsa eğitmeye çalıştı, çok başarılı oldular demek tabiki mümkün değil, bu arada bu toplantılarda stajyerlerin birçoğunun, toplantıları angarya olarak gördüğünü de biliyoruz.

Bu imkansızlıklar içinde de olsa staj eğitim merkezleri açan baroları kesinlikle kutlamak gerektiğine de inanıyorum.

Şu sıralarda birçok baroda ve hatta sitede sınavın gerekliliği tartışılıyor, bu tartışmayı şu anda hiç yerinde görmediğimi de bilmenizi isterim.

Sınav yasa ile belirlenmiş ve şu anda kalkması mümkün görünmüyor, birçok stajyer Avukat arkadaşımın sınava hayır sloganı ile tartışma yapmaları sonucu değiştirmeyecektir.

Ancak bir hususu hep gözden kaçırıyoruz, artık sınav tarihi,sınav sorularını kim hazırlayacak diye tartışmalar açmak yerine,

1- Avukatlık Stajı nasıl yapılmalıdır,
2- Avukatlık Stajında eğitim programında neler olmalıdır,
3- Staj dönemi en verimli hale nasıl getirilmelidir gibi soruları ve sorunları ortaya koyup tartışmalıyız.

Yapılacak sınav aynı zaman da baroların da bir sınavı olacaktır. Nasıl dershaneler üniversite sınavlarında başarılarından gurur duyuyor ise; bundan böyle barolarda bu sınavlardan sonra gurur veya üzüntü yaşayacaklardır.

Bu konuda düşüncelerinizi, sorunları tespit ederek özellikle de çözüm yollarını da belirterek bu foruma katkıda bulunmanızı rica ediyorum.

Şimdiden değerli düşünceleriniz ve önerileriniz için teşekkür ediyorum.

Saygılarımla