Mesajı Okuyun
Old 11-05-2010, 06:21   #96
av.murat kılıç

Ben istanbul ilinde icra dairelerinin birinde dosya yenilemek istediğimi beyan etmiştim. İcra dairesinde fiilen çalışan ancak hiç bir resmi sıfatı olmayan bir genç bana dosya başına 1 tl alacağını aksi takdirde bir haftada en fazla 5-6 dosya yenileyeceğini söyledi. Bende cumhuriyet savcısına şikayet ettim. Müdür ve o çocuk hakkında asliye ceza mahkemesinde dava açıldı. İlk duruşması eylül ayında. Bakalım sonuç ne olacak. Şikayetimden sonra dosyalarım yenilendi. Bazı İcra müdürleri gerek bazı vatandaşlar gerek bazı avukatlar tarafından kendilerine yapılan iltifatlar, alttan almalar, övgüler yüzünden fıtratın gereği olarak kendileri ağa, paşa, kral zannediyorlar. Bu tip memurları şikayet etmek gerekiyor ki sistem daha da laçkalaşmasın. Yoksa para vermeden kimsenin işini yapmaz hale geleceklerdir. Ancak bunun yanında işini düzgün yapan ve kesinlikle rüşvet almayan müdürler de gördüm. Bu müdürleri de takdir ediyorum..

Bir de uyap tan araç ve tapu sorgulama problemi var. Aynı müdür bir gün morali düzgün olduğunda sorgulama yapıyor, diğer gün mahkeme kararını gerekçe gösterek reddediyor. Bende geçen gün red kararı ekleyerek adalet bakanlığına şikayet ettim. Devlet müdürün önüne bilgisayarı koymuş, uyap sistemini kurmuş, biz takibi e-takip olarak açmışız, sistemde borçlunun TC nosu da var. 3 tane tuşa basıp sorgulama yapacak. Ben yapmam diyor. Bakanlık genelge göndererek yapacaksın diyor. İdari bir emir veriyor, adam ben icra mahkemesinin verdiği karar gereği yapmam diyor. Hukuki gerekçeye sığınarak İdari emre karşı geliyor. Bence bu görevini kötüye kullanmaktır. Bende şikayet ettim, bakalım sonuç ne olacak..