Mesajı Okuyun
Old 28-08-2009, 21:58   #51
üye25928

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Sapla samanı karıştırmamak gerekir, diye düşünüyorum. Ticari zeka farklı bir şeydir, kültürlü olmak başka şeydir. Kaldı ki, lise mezunu olup da çokkk zengin olan kişilerin geçmişini medyadan okumakla yetinmeyiniz. Arka plana bakınız.Medyada " Başkası 5 liraya halı satarken o 6 liraya sattı ve köşeyi döndü. Sonra Rus işadamları, ondaki bu zekayı gördü, milyar dolarları emanet etti" safsatalarını yemeyelim genç meslektaşlar. Biraz daha arkaya bakalım, lütfen. Avrupa'ya giden uyuşturucunun % 70 i resmi rakamlara göre bu ülkeden gitmektedir. Peki siz herhangi birinin, ben bu şatoyu, yatı ve oteli uyuşturucu parasıyla aldım, dediğini duydunuz mu? Peki bu uyuşturucu ticaretini kim yapmaktadır? Lise mezunu olup da, ticari zekası nedeniyle (Belli bir yere kadar) zengin olanları kastetmiyorum.

Ben şöyle yapıyorum. Boyalı basından da gazete okuyorum ama bir de muhalif basından gazete okuyorum. Sonra sağlamasını yapıyorum.

Uzak tarihi değil belki ama yakın tarihi okumak sizin(Sizin derken tüm gençlerin) ve ülke geleceğinin yararına olabilir.

Yazınıza tamamen katılıyorum, maalesef üniversite okuyanların kültürlü olduğuna katılmıyorum. Hukuk fakültelerinde bile hayatı boyunca klasiklerden okumamış olanlar varken, şu anki ölçütün seçiciliğini tartışmanın yanlış olduğu kanaatindeyim. Ticaret ve Sanayi Odalarının siyasette ne kadar faal oldukları ortada, ayrıca kendi çevremden şu kadarını çok iyi biliyorum ki gelir arttıkça kültür seviyesi de artıyor, tabii yukarıda bahsettiğiniz üzere bunun istisnaları mevcut.

Aslında olaya sadece kendi ülkemiz açısından değil muasır medeniyetler açısından bakmak lazım, madem amacımız muasır medeniyetler seviyesine çıkmak, oradaki uygulamaları baz almalıyız, cumhurbaşkanlığı için böyle bir şart çoğu muasır medeniyette yokmuş. Milletvekilleri için böyle bir sınırlama olmadığını, bunun da çok gerekli olmadığını Rahmetli Bülent Ecevit'i hatırlatarak yazıma son veriyorum.