Mesajı Okuyun
Old 20-04-2017, 17:12   #1
vekaletucreti

Varsayılan Savcı talimatı olmadan yapılan işlem

Üstadlarım merhaba kafama takılan bir soru nedeniyle buraya başlık açmak istedim.Belki bu durumla başka meslektaşlarımız da karşılaşmıştır. Olayı kısaca özetleyecek olursam;
Müvekkilin alkollü araç kullanması nedeniyle kendisine para cezası kesilip aracı otoparka çekiliyor. Bunun üzerine 113 promil çıkması nedeniyle de hakkında trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçundan dolayı kamu davası açılıyor. Uygulama esnasında durdurulmaması nedeniyle sulh ceza mahkemesine itiraz hakkımızı kullandık.Sulh ceza mahkemesi idari işlem ve eylem (idari para cezası+ehlıyete el koyma) nedeniyle idare mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verdi. Müvekkilin istememesi nedeniyle İdare mahkemesinde iptali için dava açmadık ve idari dava açma süremiz de doldu. Fakat müvekkil hakkında ceza davası görülmeye başlandı. Dosyayı incelediğimizde müvekkilin alkol muayenesi ve ifadesinin alınması için savcı talimat evrağı var fakat söz konusu evrakta savcının imzası bulunmamakta. Bizde savcı talimatı dışında işlem yapıldığından hukuka uygun olmayan bu delillerin (alkol raporu+ifade) dikkate alınamayacağından sanığın beraatini istedik. Duruşma esnasında da hakimden bu talimat evrağında savcının imzasının olmadığına ilişkin tespit yapmasını istedik. Hakim " avukat bey biz dosyalarımızda değişiklik yapmıyoruz" diyerek talebimizi reddetti. İşlemi yapan kolluk kuvveti yazı yazarak evrakların bir nüshasının mahkemeye gönderilmesi istendi.Kolluk verdiği cevapta talimat yazısında savcının imzası tamamlatarak evrakları gönderdi. Yargıtay kararlarına baktım fakat bu konuya ilişkin(savcı imzası bulunmayan talimatla şüphelinin ifadesinin alınması+ alkol muayenesi yapılması vb.) herhangi bir karar bulamadım. ( CMK 161/3 ve 169. maddeleri gereğince imzanın bulunması gerektiği ve savcı talimatıyla işlem yapılması gerektiği)
Siz değerli meslektaşlarımın bu olayla ilgili görüş, düşünce ve önerilerini almak istedim. Bu konuda elinde karar olan meslektaşım varsa benimle paylaşırsa mutlu olurum.
Ayrıca sanığın bu ceza davasından hukuka aykırı delil toplanması nedeniyle beraati durumunda sanığa kesilen idari para cezası ve ehliyetine 6 aylığına el konulması idari eyleminin iptali için idare mahkemesinde dava açma süremiz yeniden başlar mı?