Mesajı Okuyun
Old 17-01-2007, 12:26   #27
aeyesilkaya

Sayın mehmetseyrek,

Bir yanıtınızda çok yorulduğunuzu, sıkıldığınızı, artık uğraşmak istemediğinizi yazmıştınız. Hangisiydi şimdi anımsamıyorum, aramadım da. O nedenle, tartışma yaratmayacak değişik biçimde söylemeyi yeğ tuttum. Doğaldır ki, aynı tümce değişik biçimlerde de söylenebilir.

Ancak, "Benim biçemim/uslûbum bu." diyerek yaptığımız yanlışlıkları da savunamayız. Yanlışlık yapmak başka şey, biçem/uslûp başka şey...

İnanıyorum işin ayırdındasınızdır; Türkçe'yi doğru yazma, doğru anlatım üzerine yazılan metinlerde olağandan fazla yanlışlıklar var.

Gerçekten de, üstesinden gelinecek gibi değil...

Diğer yandan, metinlerde gözlediğim klavye kullanım yanlışlıkları da gözardı edilemeyecek kadar çok.

Harfler, noktalama işaretlerinin üstüne bindiriliyor genellikle. Oysa, her noktalama işaretinden sonra, yazıya devam etmezden önce, bir aralık bırakmak gerekir.

Metne kolay okunurluk ve anlaşılırlık sağlaması yanında, daha güzel bir görünüm de kazandıran bir kural bu.

... geldi.Sonra...; ... geldi. Sonra...; ... alternatif (seçenek) budur. ... alternatif(seçenek) budur.

Yukarıda verdiğim üç örnek sanırım durumu açıkça gösteriyor.

Saygılar.