Mesajı Okuyun
Old 04-01-2007, 11:57   #1
Av.Engin Özoğul

Varsayılan 250 bin öğrenci ortada kaldı

Açıköğretim Lisesi’ne kayıtlı 250 bini “aktif" yaklaşık 850 bin öğrencinin bir yıldır kayıt yenileme, ders seçimi, kitapların dağıtımı ve sınav işlemlerinin hiçbiri gerçekleştirilemiyor.

İnternet üzerinden işlemleri yapmak üzere açılan ihaleyi kazanan Probil firmasının, sistemi işlevsel hale getirememesi nedeniyle Açıköğretim Lisesi"nde kaç öğrencinin bulunduğu, mezun olduğu belirlenemiyor; kitaplar dağıtılamıyor, sınavlar erteleniyor.

Milli Eğitim Bakanlığı"nın Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü"nde (Eğitek), AKP iktidarıyla birlikte uzman personelin uzaklaştırılması ve görevden el çektirilmesi sonucu ortaya çıkan “hata" ve “skandal"lar bitmek bilmiyor. Daha önce Ortaöğretim Kurumları Sınavı"na (OKS) göre yapılan yerleştirmede “hata"lar yapan, ardından açıköğretim lisesinin soru kitapçığında biyoloji sorularını unutarak ayrı bir “skandala" imza atan Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü, şimdi de açıköğretim lisesindeki tüm öğrencileri mağdur etti.

DÜZGÜN İŞLEYEN SİSTEM LAĞVEDİLDİ

Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü bünyesinde işlemleri yürütülen açıköğretim lisesi öğrencilerinin mağdur edilmesi, il milli eğitim müdürlükleri kapsamındaki il eğitim merkezi müdürlüklerinin lağvedilmesiyle başladı. Açıköğretim lisesi öğrencilerinin tüm işlemlerini sorunsuz şekilde yürüten il eğitim merkezi müdürlüklerinin 2005 yılında kaldırılmasının ardından işlemlerin internet üzerinden gerçekleştirilmesi amacıyla 2005 yılının son aylarında ihaleye çıkıldı.

KURULAN SİSTEM İŞLEMİYOR

Öğrencilerin kayıt, mezuniyet, denklik, ders seçimi ve sınav işlemlerinin yapılmasını sağlamak amacıyla gerçekleştirilen ihaleyi Probil firması kazandı. 250 bin YTL"ye ihaleyi alan Probil firması, Genel Müdürlükte sorumlu yöneticilere, illerde halk eğitim merkezi müdürlükleri ile öğrencilere verilecek şifrelerle işleyecek bir yazılım geliştireceğini taahhüt etti.

Probil firmasının, 2005 yılının son aylarında aldığı ihalenin üzerinden bir yılı aşkın sürenin geçmesine karşın oluşturduğu sistem bir türlü oturmadı, öğrenci işleri gerçekleştirilemedi.

250 BİN ÖĞRENCİ MAĞDUR EDİLDİ

“Skandallar" ve “hata"lar genel müdürlüğü ismini alan Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü"nün son “hataösı 250 bini “aktif", 200 bini “donuk", 400 bini de “silik" olarak tanımlanan toplam 850 bin öğrenciyi mağdur etti. Kurulu düzeni bozarak yeni bir sistem kurmak isteyen Genel Müdürlüğün, geçen sürede yapamadığı işlemler şöyle:

MEZUN OLMASI GEREKENLER OLAMADI

“-2006 yılının şubat ayında gerçekleştirilen kayıt yenileme ve yeni kayıtlar sağlıklı yapılamadı.

-Haziran ve temmuz aylarında kayıt yenileme işlemleri hiç yapılamadı.

-Ağustos ayındaki sınavda öğrencilere yanlış dersler seçtirildi.

-Yanlış ders seçimi nedeniyle mezun olabilecek öğrenciler mezun olamadı."

SINAV DA ERTELENDİ

Bakanlığın “hataya hala müdahale etmemesi nedeniyle sorunlar yaşanmaya devam ediyor. Ders seçiminin sağlıklı yapılamamasından kaynaklı öğrencilere kitapları bir türlü yollanamadı. 2007 yılının ocak ayında düzenlenmesi planlanan sınav da çıkmaza girdi. Sorunları çözemeyen Bakanlığın sınavı da mart ayının ilk haftasına erteleme yönünde karar aldığı öğrenildi.

http://www.hurhaber.com/news_detail.php?id=34943