Mesajı Okuyun
Old 04-11-2011, 11:43   #1
av.tugba

Varsayılan Kıymet takdir raporuna itiraz davalarında yeni usul kanunu uygulanmıyor.

Merhaba Arkadaşlar;
Kıymet takdir raporuna itiraz konulu bir dava açtım. Dava açıldıktan sonra 7 gün içinde keşif harcı ve bilirkişi ücretinin yatırılması gerektiğini bilmeme rağmen yeni usul kanununa göre dava açılırken söz konusu masraflarında ödendiğini düşündüm. Bu nedenle dava açıldıktan sonra mahkeme kalemine gitmedim. Aradan 9 gün geçti. Bugün duruşma gününü almaya ve eksik birşey varsa tamamlamaya gittim ancak 7 günlük süreyi kaçırdığım için davamın red olabileceğini söylediler. Hakim ile görüştüm. Diğer hakimlerle görüşüp kararını açıklayacağını söyledi. Bunu yapan tek ben değilim. Benim gibi düşünüp yeni usul kanununun kurbanı olan birçok meslektaşım olduğunu bekleyen dosyalardan anladım.
Bu arada gider avansı olarak sadece 110.00 TL almışlar. Herhangi bir bilirkişi ücreti falan kesilmemiş. Hakim "usulde değişiklik yapıldı İcra iflas kanununda yapılmadı ki İcra prosedürü eskisi gibi devam eder" dedi. Yeni usule göre delillerde bilirkişi ve tanık demiş isek bunların masrafı peşin alınırken bu dava neden ayrı tutuluyor anlamadım.
Ben şimdi mahkemeye bir beyanda bulunmak istiyorum. Ama örnek olarak diğer kanunlarda yazılı olduğu halde usul ile değişen uygulamaları yazmak istiyorum. Aklıma sınırlı sayıda şeyler geliyor. Bana yardımcı olurmusunuz.