Mesajı Okuyun
Old 17-02-2007, 09:33   #11
Av. Adil Giray ÇELİK

Neşeli

Sn Site Yöneticisi'ne;

Efendim hakkınızda "yaşlandı mı ne" ifademden sarf-ı nazar ediyorum.
Yazılarınızdaki değerlendirmelerden mesleğin baharında, henüz 3,5 yıllık bir avukat olduğunuz anlaşılıyor.
Ayrıca ifadelerinizde geçmişe ilişkin minik acındırmalar sezdim.

Alıntı:
Eee fotokopi makinesi yok, dosyaya vekalet suretini nasıl koyacaksınız?

Efendim o zaman matbaada genel vekaletname örneği bastırılıyordu. Boşluklara Noterin ismi, yevmiye numarası doldurulurdu. Eğer vekaletnamede özel yetkiler var ise o da daktilo ile eklenirdi. Ve aslının aynı olduğu onanırdı...

Alıntı:
Veya diyelim ki bir kitapta güzel bir içtihat buldunuz ve mahkemeye sunmak istiyorsunuz, nasıl yapacaksınız?

Değerli meslektaşım Admin, bahsettiğim yıllar ki 16-17 YY denktir. Şimdi ki gibi Yargıtay'ın 32 adet dairesi olmayıp 2,3 daire var idi. Dairenin emsal olan karar numarasını yazmanız yeterli idi.
Ha bu arada avukatların hepsi varlıklı olup, kitabın ilgili sayfası yırtılıp dilekçeye eklenir idi. Lütfen yani...

Alıntı:
makale, içtihat vs. notları eski hukukçular oturup bir kağıda daktilo ile ya da elle tek tek yazıp, bunları dosyalıyorlarmış.

Evet mirim böyle yapardık, ama öyle yazılıp dosyalanınca da kolay kolay unutulmazdı.

Ayrıca o zamandan bu zamana kalabilen hukukçular teleks, faks, 10 parmak daktilo, f ve q klavye bilgisayar, telsiz, çağrı cihazı, cep telefonu, yakın - uzak gözlüğü, vücutta taşınınan muhtelif protezler, yukarıdakilerin tümünü kullanabilmektedirler.