Mesajı Okuyun
Old 03-12-2019, 14:12   #1
av.bilall

Varsayılan Sözleşmesi Yenilenmeyen Subayın tazminatının ödenmemesi

Meslektaşlarım merhaba. Bu konuyu bir türlü çözüme kavuşturamadım.Bir kaç meslektaşıma sordum ancak tatmin edici bir cevap alamadım. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Müvekkilim 2013 yılında Deniz Kuvvetlerinde mühendis sınıfından sözleşmeli subay olarak göreve başladı. Her üç senede bir yenilenen sözleşmesi 6.yılından sonra yenilenmedi ve sözleşme yenilenmediğinden işten ayrıldı. 4678 sayılı Türk Silahlı Kuvvetlerinde İstihdam Edilecek Sözleşmeli Subay ve Astsubaylar hakkında ki Kanu’nun 18. maddesinde belirtilen şartları sağlamış ancak müvekkilime hak ettiği tazminatı kurum bahanelerle ödememektedir. Bağlı bulunduğu komutanlığa ihtar çektik cevaben "tazminatın ödenmesine ilişkin inceleme devam etmektedir" yanıtını verdiler.
Sorum şu olacak;
1- Müvekkil sözleşmeli personel olduğu için davayı iş mahkemelerinde mi açacağız?Eğer açacak isek arabulucuya başvururken hem Deniz Kuvvetlerini hem de Milli Savunma Bakanlığı'nı mı davalı göstereceğiz?
2- Eğer İdari dava açacak isek ne tür bir dava açılacak? İhtarnameye verdikleri cevap süresinden itibaren dava açma süremiz nedir?
Şimdiden teşekkür ederim.