Mesajı Okuyun
Old 13-05-2010, 10:57   #28
mantis

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Sayın mantis

Ömrüm boyunca "adam" olmaya çalıştım. Ama haciz, keşif, duruşma sırasında bana "Bu adam" denmesi beni de rencide eder.

Sorun "kadın" sözcüğünde değil; sorun "bu kadın" deyiminde. "Bu adam" da dense bence rencide edicidir.

"Kamerayı elinden alın" demek yeterliyken, cümlede "bu kadının" ifadesi kullanılmıştır. "Bu kadın" ifadesindeki "bu" sözcüğünün görevi gösterme sıfatı olmaktan çok aşağılama sıfatı olmasıdır.

Kadınlar alınganlık yapmasın.

Sonradan eklenen not: Ben de mesajımı gönderirken Sayın av.ufuk'un mesajını okumamıştım.

Peki ama, cezai müeyyide uygulamakta bu kadar cömert mi davranacağız? Evet, ahlaki açıdan kimse kimseye kaba davranmasın, ben de hoşlanmam elbet bu-şu olmaktan. Ama ya hukuki açıdan? her "bu adam" "bu kadın" diyen yargılanacak mı, sanık mı olacak? Suçun cezalandırılmaması adalet duygusunu nasıl rencide ederse, kuş uçurtmaz tavırla, her türlü kaba/gayriahlaki davranışın suç olarak kabulü de adalet duygusunu aynı şekilde rencide eder.

Kanımca, kabalık ve saygısızlık ile cezalandırılabilir davranışı mutlak suretle ayırmalıyız.