Mesajı Okuyun
Old 11-06-2009, 17:38   #16
Av.Barış

Varsayılan Danıştay’dan rotasyona ‘dur’

YÖK’ün, rızası olmayan öğretim üyelerinin görevlendirilmesine olanak sağlayan kararının hukuka, kamu yararına aykırı olduğu ve giderilmesi güç veya olanaksız zararlar doğuracağı belirtildi

Danıştay 8. Daire, 13 üniversiteye bağlı tıp fakültelerindeki öğretim üyesi açığının, 27 üniversitedeki tıp fakültelerinde görevli öğretim üyelerinin geçici olarak görevlendirilmesiyle kapatılmasını öngören YÖK kararının yürütmesini durdurdu. Kararda, YÖK’ün ancak rızası olan öğretim üyelerini rotasyona tabii tutabileceği, rızası olmayan öğretim üyelerini bir başka üniversitede resen görevlendirmek gibi bir yetkisinin bulunmadığı vurgulandı. Kararda, “Yasa hükümleri karşısında, geçici görevlendirilecek öğretim üyelerinin rızasının alınması gerektiği kuşkusuzdur” denildi.

YÖK’ün kararı
YÖK, 26 Şubat 2009’da, 13 üniversiteye bağlı tıp fakültelerindeki öğretim üyesi açığının 27 üniversiteye bağlı tıp fakültelerinin öğretim elemanlarının rotasyonuyla karşılanmasına karar verdi.
Öğretim üyelerinin önce 1 yıl veya 7 ay süreyle, sonra daha kısa süreli olarak 13 üniversiteye bağlı tıp fakültesinde görev yapmaları gerektiği belirtilen kararda, bu üniversitelerde geçici görevlendirilecek öğretim üyelerinin öncelikle rızasının alınması, yeteri kadar gönüllü yoksa resen seçilmesi gerektiği vurgulandı. Kararda, görevlendirilen öğretim üyelerinden en geç 1 Ağustos 2009’da işbaşı yapmaları istendi.
Türk Tabipleri Birliği, YÖK’ün bu kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay’da dava açtı. İlk incelemesini yapan Danıştay 8. Daire, kararın yürütmesini durdurdu.

‘Yetkisi yok’
YÖK Yasası’nın 40. ve 41. maddelerinde YÖK’ün öğretim üyelerini hangi kriterlere göre görevlendirebileceğinin düzenlendiği vurgulanan kararda, geçici görevlendirmelerin ancak rıza alınarak yapılabileceği, rızası olmayan öğretim üyesini bir başka üniversitede geçici görevlendirmek gibi bir yetkisinin bulunmadığı vurgulandı.
Kararda, YÖK’ün “rotasyona tabii tutulacak öğretim üyelerinin mümkün olduğunca rızasının alınmasını istemesinin” kararı hukuka uygun hale getirmediği, rızası olmayan öğretim üyelerinin de görevlendirilmesine olanak sağlayan kararın hukuka, kamu yararına, hizmet gereklerine aykırı olduğu ve giderilmesi güç veya olanaksız zararlar doğuracağı belirtildi.

milliyet