Mesajı Okuyun
Old 09-06-2009, 15:00   #5
Av.Barış

Tacizle suçlanan öğretmen yeniden yargılanacak

ANTALYA'da 8 kız öğrenciyi elle taciz ettiği iddiasıyla tutuklanan ve yargılandığı mahkeme tarafından 37 yıl 5 ay 25 gün hapis cezasına çarptırılan merkeze bağlı Göçerler İlköğretim Okulu sınıf öğretmeni 51 yaşındaki A.K.'nın davası Yargıtay'da bozuldu.

Yargıtay, öğrencilerin ruh sağlığıyla ilgili iki farklı adli tıp raporu bulunduğuna dikkat çekerek, bunun giderilmesini istedi. Merkeze bağlı Göçerler İlköğretim Okulu'nda 4'ncü sınıfı okutan 51 yaşındaki A.K., iddiaya göre 2005- 2006 yılları arasında bazı kız öğrencilerine elle tacizde bulundu. Bir öğrencinin durumu ailesine anlatmasıyla veliler ayaklandı.

Veliler 8 öğrenciyle birlikte önce okul müdürüne, ardından Sanayi Polis Merkezi'ne giderek, öğretmen A.K. hakkında şikayetçi oldu. Kız öğrenciler, “Öğretmenimiz eteğimizden içeri elini sokup, ‘Hoşunuza gidiyor mu’ diye soruyordu” dedi.

Öğretmen K. ise bir öğrenci velisinin Arapça yazılı bir şey getirdiğini ve bunu sınıfa asmasını istediğini belirterek, “Bu isteği kabul etmediğim ve tarikatçılara karşı durduğum için görünmeyen eller tarafından komploya kurban ediliyorum” dedi.

İtirazlara rağmen K. 15 Aralık 2006 tarihinde tutuklanarak cezaevine konuldu. Antalya 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan yargılama sonunda öğretmen A.K., 8 kez ayrı ayrı 4'er yıl 8'er ay 7'şer gün olmak üzere toplamda 37 yıl 5 ay 25 gün hapis cezasına çarptırıldı. Öğretmen A.K.’ya verilen ceza, Yargıtay tarafından bozuldu.

Yargıtay, tacize uğrayan çocuklara Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Adli Tıp Anabilim Dalı tarafından, ‘Olaydan dolayı travma sonrası stres bozukluğu’ teşhisi konulmasına rağmen İstanbul Adli Tıp Kurumu 6'ncı İhtisas Dairesi'nin ‘Çocukların ruh sağlıklarının bozulmadığına’ dair rapor verdiğini ve bu çelişki nedeniyle kararın bozulduğunu bildirdi.

Yargıtay, tacize uğradıklarını iddia eden öğrenciler H.A., K.O., E.K., S,Ç, S.T, T.K, M.Y ve G.E.’nin İstanbul Adli Tıp Kurumu'ndan yeni bir rapor alınması ve cezanın bu rapora göre verilmesini istedi. Yargıtay'ın bozma kararı üzerine yeniden toplanacak Antalya 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, öğrencilerin İstanbul Adli Tıp Kurumu'na sevk edilerek yeni rapor alınmasını sağlayacak ve ardından da öğretmen K. için yeni karar verecek.

Kaynak:Milliyet