Mesajı Okuyun
Old 21-12-2010, 12:26   #11
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Akademiker
Herkese Merhaba,

bu meselede arada geçen zarfında yaşananları ve tecrübelerimi aktarmak isterim. Mehmet Saim beyin yukarıda alıntıladığı noterler birliği genelgesini ben de bulmuştum. Bunu gösterdiğim noterler "ya avukat bey, sen haklısın ama biz yapamayız bu işlemi" dediler. Memleketimin haline acıdım..

Bunun üzerine TNB'yi aradım ve durumu izah ettim. Hukuk servisindekiler söz konusu sözleşmenin noterce yapılmamasını anlayamadıklarını ifade ettiler. Akabinde yapmayan noterler hakkında görevi ihmal iddiasıyla C. savcılığına başvurmamı salık verdiler. Bu arada TNB başkanı olan noter beyin İstanbul'daki noterliği söz konusu sözleşmeyi yapmayı kabul etti. Ben de sözleşmeyi oraya götürdüm. Sözleşmenin yapılması süreci için anlatacaklarım bunlar.

Ancak Mehmet Saim beyin Norm beyi veya hanımı (bundan sonra kısaca Norm) anlamadığını düşünüyorum. Zira Norm sözleşmenin yapılmasından ziyade, sözleşmenin akdedilmesinden sonra devretmeyi vaad edenin vaadinde durmaması halinde yapılabilecekleri sormaktadır. Burada acaba bir hükmen tescil davası açma olanağı var mıdır? Veya vaad eden arada geçen sürede hisseleri 3. bir kişiye satmışsa durum ne olacaktır? Daha da ilerisi satış vaadi sözleşmesini ticaret sicile tescil edebilir miyiz? (Sicil bana telefonda tescil talebini reddedceğini ifade etmişti, ben de dava açacağımı ifade etmiştim).

Selamlar,

Sayın Akademiker,

Norm'un ilk mesajı, Noterlerin Hisse Devir Vaadi sözleşmesi yapmaması ile ilgili tartışmadan hemen sonra ve aynen:

Alıntı:
Bu konu açıklığa kavuşmamış, bu konuda devir vaadinde devretmeyi kaul etmezse ne tür bir yaptırım uygulanır? yardımcı olabilecek var mı?

Şeklinde olunca haliyle Noterlerin devir vaadi işlemi yapmaması halinde yaptırım nedir sorusu soruluyor sandım ve gayet iyi niyetle cevap yazdım adı geçen kişiye.

Ancak ikinci mesajından sonra ne demek istediğini anlamamız mümkün oldu. Takdir edersiniz ki tartışılan konudan sonra o şekilde ki bir sorudan, hisse devir vaadinde bulunup, vaadi yerine getirmeyen için uygulanacak yaptırımı anlamak için falcı olmak gerekir.