Mesajı Okuyun
Old 22-04-2008, 22:36   #6
Av.Barış

Alıntı:
Yazan emrahcevik
her geçen gün avukatlık mesleğine daha fazla insan başlamaktadır. son olarak 9 yeni hukuk fakültesinin açılacak olması son derece yanlış bir karardır. barolar birliğinden veya dpt'den görüş alınmadan (tam olarak bilemiyorum ama bir gazete yazısından aktarıldığı kadarıyla yazıyorum yanlış olabilir) salla pati hukuk fakültesi açılması eğitim, dolayısıyla da hukukçu kalitesini düşürmektedir.

şimdilik alınacak çok basit iki tedbirle kısa vadede sorun çözülebilir. sonrası için daha köklü tedbirlere ihtiyaç var.

1- vakıf üniversitelerinin hukuk fakültelerinin kapatılması,

2- avukat olanlar da dahil olmak üzere herkese yeterlilik için sınav yapılması ve buna göre baroya kaydedilmesi.

Her fırsatta vakıf üniversitelerine atıfta bulunuyor.Şunu belirtmek isterim.Bende vakıf üniversitesi mezunuyum ve üniversitemle her zaman gurur duyan biriyim.Çünkü üniversitem ülkedeki 3-4 üniversite haricinde diğerlerinden çok daha iyi koşullara ve eğitim imkanına sahip.Piyasada mühendis,mimar,eğitim fakültesi vb fakülte mezunları boş boş dolaşıyor ve kimse vakıf üniversitelerini kapatalım demiyor.Çünkü kalite ile vakıf üniversitelerinin kapatılması arasında bir bağ mevcut değildir.
Vakıf üniversiteleri yokken de devlet üniversitelerinin durumu aynıydı.
Her zaman yaptığımız hatayı yapıyoruz.Çözüm bulacağımız yerde çözüm olarak daha önce cmk sorununda olduğu gibi hükümet kendine has çözüm yöntemiyle sorunu çözdüğünü sanarak yasayı sınırlamış ve sorunu dahada vahim bir duruma getirerek ülkeyi 15 yıl önceki mevcut düzenlemeye götürmüştü.Sizin çözümünüzde aynı bu mantıkla yaklaşılmış.
Sorunu çzömek mi istiyoruz yoksa insanların elindeki eğitim imkanını alarak sorunu başka yollarla ortadan kaldırmak mı istiyoruz?
Bence işe avukatlık sınavından başlayabiliriz.