Mesajı Okuyun
Old 12-05-2007, 00:08   #76
yargıç isa

Mutlu Benden de bşr yorum.

Yapılan yollardan hangisinin güzel olduğunu seçmek yerine; o yolu kendim zevkime, bilgime ve becerime göre YAPABİLMEYİ yeğlerim. Bana verilenlerden hangisinin doğru olduğunu seçmek yerine de; bizzat doğruyu kendim bulmak isterim. Bu sebeple testle bir yere varılamayacağını düşünüyorum. Seçici olmakla yapıcı olmak arasındaki ayrımı iyice belleyip, temel oluşturan YAPICILIĞI baz almalıyız ki seçicilik kendiliğinden oluşacaktır. İleride meslek sınavlarının test olması okulu alakadar etmez çünkü o sınavlara adam hazırlamaz. Okul sadece o sınavları rahatlıkla verebilecek nitelikte BİLGİLİ, BİRİKİMLİ, İYİ ANALİZ YAPABİLEN HUKUKÇU kişiler yetiştirir.

Şahsıma göre, test sınavında geçmek daha kolay. Birşeyleri unutsanız veya bilmeseniz bile, sıklardan biri kafanızda bir ışık yakabilmektedir. Fakat hukukçunun tercihi kolaydan yana olmamalıdır. Öncelikle eline kalemi alıp muhakeme yapmayı öğrenmelidir bir hukukçu.

Aktif eğitim gerçekten on numara bir eğitim. Bunun değeri bilinmeli, açıkları dile getirlmeli ki sistem iyice sağlamlaşsın. Vize ve finallerin test olmasının kanımca aktif eğitimle bir bağlantısı yoktur. Bundan vazgeçmek, aktif eğitimden vaz geçmek değildir. Bu sebeple ki, bu sınavların (modüller hariç) yazılı olması sisteme ve öğrencilere daha faydalı olacaktır diye düşünüyorum.

Eletirelim, yapıcı eleştirtelim, eleştirirkende mevcut sistemin hakkını verelim....

saygılarımla...