Mesajı Okuyun
Old 08-06-2006, 22:19   #1
Brusk

Varsayılan Müdafii miyiz Saksı mıyız?

Değerli hukukçu meslektaşlarım. Başımdan geçen çok ilginç ve emiim sizlerinde çok sık yaşadığınız bir sıkıntıyı sizlerle paylaşmak isterim.
Geçende bir suç iddasıyla gözaltına alınan müvekkilimin ifadesi alınırken müdafiisi olarak ifadesinde hazır bulunmak üzere emniyet müdürlüğüne gittim. İfadeye başlayana kadar ne şüpheliye ne de bana suç istnadıyla ilgili bilgi verilmedi ve doğrudan ifadesine geçildi. Müvekkilim sabıkasız ve oldukça deneyimsiz olduğundan nasıl ifade vereceğini bilemez bir psikolojiyle sorular karşısında şaşırıp kalınca bende konuyu tam alnamak için kendisiyle görüşmek istediğimi söyleyince ifadeye almakta olan komiser çok sert bir ifade ile Avukat bey siz müdahale edemezsiniz. Burada sadece şüpheliye işkence ve zorlama yapılıp yapılmadığının tespiti ile ilgili hazır bulunuyrsunuz. Bunun dışında ifadesine müdahale edemezsiniz diyerek bana karşı koydu. Bende bunun üzerine Komisere hitaben sayın komiserim. Burada hazır bulunmamızın elbette bir anlamı var yoksa bizler çiçek saksısı değiliz. Karakollarda müdafii bulunmasının amacı işkence yapılıp yapılmadığı ile ilgili değildir şeklinde anlattım.. polisin psikolojik olarak nekadar önyargılı olduğunu gördüm ve Avukata yönelik böyle bilgisizce ve kasıtlı bir şekilde susturulmaya çalışılmasını görmekte beni oldukça üzdü...Kolluk görevlilerine CMK konusunda yeterli hizmet içi eğitim verilmedi çok belli
Değerli hukukçu arkadaşlarımızın, kollukta müdafiinin görevi ve bulunma amacıyla ilgili görüşlerini paylaşmalarını bekliyorum. Herkese saygılarımı sunarım