Mesajı Okuyun
Old 03-05-2011, 16:23   #10
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
Bundan sonra olası bir boşanma davası gündeme geldiğinde feragattan önceki olaylara dayanamayacaksınız, demektir.

yazmıssınız suat bey ben işin bu kısmını anlamadım k.bakmayın...
Sadece sizi uyarmak istedim. Feragatten sonra neler olabileceğinin bilincinde olarak mı hareket ediyorsunuz? Ben eşlerin barışmasından yanayım. Ancak KAHDEM'e gelen soruların bazılarından anladığım kadarıyla, davalı koca birleşme bahanesiyle davadan feragat ettirip, daha sonra birleşmekten vazgeçmekte veya kısa bir süre sonra vazgeçmektedir. Kandırıldığını anlayan kadın ise, yeniden boşanma davası açınca, feragat tarihinden önceki olaylara dayanamayacağı için çaresiz kalmaktadır. Çünkü 1.dava ile 2.dava arasında koca tarafından gerçekleşmiş bir kusur yoksa 2.dava red olmaktadır.

Ben genel bir bilgi vermek istedim. Örneğin 1. dava zina nedeniyle açılmış olsun(sizinle alakası yok).Elde de yeterli delil olsun. Hem boşanma kararı verilecek hem de yüksek maddi-manevi tazminat alınabilecektir. Bu davadan maddi olarak çok zararlı çıkacağını düşünen koca, davadan feragat etmesi için eşini ikna edebilir. Davadan feragat halinde ve açılacak 2. davada artık sözkonusu zina olayına dayanarak dava açılamayacaktır.

Siz eşinizin samimiyetine inanıyorsanız ve mutlu olacaksanız(umarım ), bu genel bilgilerin sizinle ilgisi bulunmamaktadır. Ama aynı durumda olan ve KAHDEM'e soru soran, soru soracak olan konuklara bu bilgiler yararlı olabilir.