Mesajı Okuyun
Old 14-04-2006, 11:50   #33
Admin

Alıntı:
Yazan Av. Mehmet S. Dikici
Sayın erdemlig,

Forumdaki yazılarınızı okuduğum zaman, THS' nin değerli bir üyeye daha kavuştuğunu görmüş ve kendi adıma sevinmiştim. Bu düşüncem halen geçerlidir. Sizin gibi hukukçu olmayan bir diğer aydın üyemiz sayın Gemici gibi, sayın fikirbay gibi... Hukukçu olmayan arkadaşlara karşı hiç birimizin bir saygısızlğının olacağına ihtimal vermiyorum.

Yukarıda bulunan mesajınızı okuduğumda, değerlendirmelerinize birazcık şaşırdığımı ifade etmeden geçemeyeceğim. Aslında bu mesajı yazıp yazmama konusunda tereddüde düştüğümü de açıkça ifade etmeliyim.sebebi ise: Yazılan yazılarda bazen kastımızın dışında anlamalar oluştuğundandır.

Şimdi dönelim konuya:

Öncelikle belirteyim ki, biz hukukçuların, hukukçu olmayanların yazılarına tahammülsüzlüğü söz konusu değildir.Böyle bir şey olsaydı, forumda yer alan binlerce soruya, hiç bir mecburiyetimiz olmadığı halde öyle ya da böyle, elimizden geldiği ölçüde cevap vermezdik!

Sorun şuradadır:

Hukukçu olmayan bazı arkadaşlarımızın, forumda dile getirdikleri bir takım problemlerine cevap aldıkları halde, bazen ölçüyü de kaçırarak haksızca ve bilmeden hatalı veya doğru olmayan eleştiriler getirmekte ve bunda ısrar etmektedirler. Bu durum ise, ister istemez zaman ayırıp cevap veren üyeleri sinirlendirmektedir.

Madem bilmediğiniz bir konuda soru soruyorsunuz o halde en azından verilen cevaba karşı (o cevap hatalı olsa bile!)biraz daha nezaketli olmalısınız...

Bir doktora, hastalığımızla ilgili soru sorduğumuzda aldığımız cevaba nasıl ki saygılı olmak zorunda isek, forum dahi olsa aynı saygının bu alanda hukukçulara da gösterilmesi gerekir.

Diğer yandan, madem bir şeyler bildiğinizi düşünüyorsunuz o halde ne diye soru soruyorsunuz...(Bazı kişiler için geçerlidir) Hadi sordunuz diyelim konuda ehil olmadan nasıl sonucu tayin edebiliyorsunuz?

Bu forumu takip eden çok sayıda insan var. Doğru olmayan bir sonuç tayini, bir çok insanı yanlış yönlendirebilir.

Bu kişiler hukukçu olsalar, konuyu paylaşmak ve derinleştirmek adına sorulmuş soru olarak değerlendirebileceğiz, olayda o da söz konusu değil.

Kısaca,kimseyi hırpalama ya da zor duruma sokma gibi bir niyetimiz söz konusu olamaz. Hatalarımız olmuyor değil. Bazen gerginleşebiliyoruz. Bazen yersiz sinirlenebiliyoruz. Bunlarda haklı olabilirsiniz.

"Hukukçuların içine düştüğü durum" eleştirinize de katiyen katılmıyorum.

Sıkıntılarımız vardır ama ima ettiğiniz ölçüde hiç bir hukukçu, "hiç bir hale" düşmemiştir.

Tıpkı diğer meslekten aradaşlarımızın düşmediği gibi. İçinizi lütfen ferah tutunuz.

Saygı ve sevgiler.
Bu mesaja harfi harfine katılıyor ve altına aynen imzamı atıyorum. Bu alanı bu mesajdan daha güzel anlatan bir mesaj daha yazılamazdı sanırım. Teşekkürler!

Sayın Tikici'ye küçük bir not: Sayın Gemici profesyonel olarak hukukçu değil ama hukuk fakültesi mezunu.