Mesajı Okuyun
Old 10-07-2007, 12:54   #111
persona

sayin furkan kamalak soylediklerinize katiliyorum, ancak eklemeler yapmak gerek diye dusunuyorum....

oncelikle sunu anlamamiz gerek bizim ulkemizde bir teror gercegi var, ve hukukumuzu, polis teskilatimizi bu gercege gore ayarlamamiz gerekiyor, bugun ETA denen teror orgutu 10 yil icinde kac kisiyi oldurdu sadece 140-150 kisi, ama ispanyollarin kopadiklari yaygaraya bakin, aldiklari onlemlere... cevre ulkelerin hepsi ispanyanin bu korkunc teror orgutunden kurtulmasi icin ellerinden geleni yapiyorlar...

bununla savas dediginiz gibi bir butun, insanlarimizin bilinclendirilmesinden polisin haber alma sistemlerinin yenilenmesine kadar genis bir yelpaze...

suc olusmadan once ne tedbirler alinabilir ben size birkac tanesini saymak istiyorum...

... durdurup-arama, insan haklari hukukuna uygun olarak arttirilmali, bu gercekten cok caydirici, amerikanin buyuk sehirlerinde suc oraninin dusmesinde cok onemli katkisi var bunun( the economist dergisinin 2 hafta onceki sayisinda okumustum), ingilterede yine cok olumlu sonuclari var...

-- kameralarin etkinligi ve sayilari arttirilmali, bunun caydiricilik etkisi ve suc isleyen kisilerin tekrar suc islemeleri onlemek acisindan onemi cok fazla... bugun her pazartesi BBC de bir program var, polisin goruntusunu izleyip yakalayamadigi suclularin suc goruntulerini yayinlayip yakalanmalarini saglamaya calisiyorlar... bu programdaki goruntuler o kadar acikki , insan butun suc aninini saniye saniye goruyor, bir kamerada basina baslik gecirmis olsada, baska bir kamerada mutlaka goruntusunu ele veriyor..

-- yerel insanlarin, polise katkisi saglanabilir... Londrada gecen haftalarda art arda genc yastaki cocuklarin silahla oldurulmeleri sonucu, polis bir yontem gelistirdi, buna gore, yerel halktan kisilere bir takim polis yetkileri verildi, yani sucu gorurse aninda polisi aramakla alakali,etkinligini saglamak icin polis teskilati bunun karsiliginda para yardiminda bulununuyorlar, cunku genelde fakir mahallerde bu suclar yogunlukta...

--suc orgutlerinin icine polis teskilatindan adamlar sokularak eylemlerinden onceden haber alinabilir... bu yontem amerikada cok olumlu sonuc dogurdu...

--- suc orgutlerinin eylemlerinde kullandiklari maddelerin temin yerleri cok iyi denetlenebilir... bu yine suc olusmadan onu engellemeye yonelik cok etkin bir adim, bugun londrada bomba yapmak icin gerekli herhangi bir maddeden cok miktarda aldiginizda polis emin olun evinize hemen baskin duzenler...

--- uluslararasi dayanismalar--- buna ornegi bir onceki yazimda vermistim, etkin olarak dayanismalar icin diger ulkelere daha cok baski sart...

--- teknolojik gelismeleri polisin emrine sunmak... bu yine sucu onlemek icin cok onemli gunumuzde.. ornegin, internet uzerinde cocuklarin cinsel yonden somurulmeleri ile ilgili ingiliz polisinin ozel bir birimi var, burada 24 saat chat odalari gozetleniyor, gecen 20 kisilik bir orgutu yakaladilar, bunu nasil yaptilar aylarca suren kovalamaca sonunda, polis sanki onlardan birisi gibi davranip, chat odasinin yoneticisinin yerini tespit edip yakalnmasini sagladi.. sonucta bu adam, normal bir ciftci ailesinin uyesi cikti... yani gordugunuz gibi bu tur suclulari yakalamak ne kadar zor, bunun icin gercekten ozel egitimli polislere ve teknik donanima ihtiyac var...

---uygun hukuksal yapiya ihtiyac var... bu da caydiricilik acisindan cok onemli ve suclularin tekrar suc islemesini engellemek acisindan... mesela ingilizler, gozalti suresini teror eylemlerinden sonra hemen arttirdilar ve daha da arttiracaklar, cocuklara cinsel istismarda bulunan insanlarin kimliklerini orada yasayan insanlara verilmesi ile ilgili megan kanunu adiyla bilenen mehur amerikan yasasinin benzerini cikarttilar...

kisaca, sucla mucadele, gelismis ulkelerde cok ciddiye alinan ve uzerine cok para harcanilan bir konu, hele bizim gibi terorle mucadele etmek zorunda olan ulkelerde bu konu ciddiyetini dahada arttiriyor... cunku tekrar etmek istiyorum konu masum insanlarin hayati, bence gercek insan hakki bu tur alcak saldirilarda olen insanlari korumaktan geciyor.veya cinsel acidan somurulen kucucuk cocuklarin etkin sekilde korunmalarindan.. yoksa yolda durdurulup aranmak veya bir kameranin bir yolu 24 saat gozleyip gozlememesi beni acikcasi rahatsiz etmiyor...

saygilar