Mesajı Okuyun
Old 22-01-2017, 20:19   #1
EsasHukuk

Varsayılan Işçi Alacaklarinda Belirsiz Açilan Alacak Davasinda Asgari Tutarin Belirlenmesi Ve Harcin Tamamlanmasi Için Hakimin Süre Vermesi

Merhaba, öncelikle şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim. Açmazda kaldığım bir konuda yardımlarınıza ihtiyacım var. fazla mesai, hafta tatili, genel tatil, bakiye süre ücreti(Belirli süreli iş sözleşmesinin süresinden evvel feshi kapsamında) ile ilgili her biri 100.-tl olmak üzere toplam 400.-TL üzerinden belirsiz alacak davası açtım. Dilekçede davanın HMK 107. madde kapsamında belirsiz alacak davası olduğunu, bilirkişi incelemesi sonucunda alacağımız saptanınca dava tutarını artırıp harcı tamamlayacağımı, malesef ki aynı zamanda fazlaya ilişkin hakkımız da saklı olduğunu yazdım. İlk celse hakim davanın belirsiz mi kısmi mi olduğunu sordu. Belirsiz alacak davası dedim. Hakim ara kararda HMK 107/2. madde kapsamında davacıya belirleyebileceği asgari tutarı belirlemek ve harcı tamamlamak üzere 2 haftalık süre verilmesi şeklinde ara karar tesis etti. Duruşmada da kanunu dolanıyorsunuz, belirleyebileceğiniz tutarı hesaplayabilirdiniz, 400.-tl olmadığını siz de biliyorsunuz dedi. Sonuç olarak şu aşamada açmazda kaldım. Aşağı yukarı kaba taslak bir hesap yapıp mahkemeye bildirmeyi düşündüm ilk etapta. Zira hakimin tavrından aksi halde davayı ret edeceği şeklinde açık bir intiba var. Ancak diğer taraftan böyle yaparsam bu defa dosya bilirkişiden döndükten sonra dava tutarını artırma hakkım kalmayabilir ve yaptığım hesap her halukarda ya eksik ya da fazla olacak. Her iki halde de müvekkil hak kaybına uğrayabilir. Bu noktada özellikle yargıtayın son kararları doğrultusunda nasıl bir yol izleyebilirim meslektaşlarımın fikrini almak isterim. Çok teşekkürler.