Mesajı Okuyun
Old 27-11-2008, 16:02   #14
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Fahri ALİMOĞLU
Sayın ALADAĞ bu eleştiriyi hakimi özne kılmadan yapmak mümkün mü pek bilmiyorum. Ayrıca eleştirinin öznesi de hakim'dir, karar değil. Çünkü kararı oluşturan zihinsel altyapı bu cümlenin sahibi olan hakime aittir. Yani özne hakimdir ve bana kalırsa br hukuk kuralını bu şekilde yok kabul eden ama kararlarında uygulamama nedenini standart cümlelerle ifade eden hakim aynı zamanda kanuna karşı hile yolu ile görevini kötüye kullanmaktadır.
Saygılarımla

Sayın Alimoğlu,
Daha önceki mesajmda "Hakimleri değil, kararlarını eleştirerek bir sonuca varabiliriz diye düşünüyorum." demiştim. Bu düşüncemi biraz açayım:
Hakimi eleştirmenin hiç kimseye bir yararı yoktur. Ne kararın değişmesini sağlar, ne de benzer kararları önler. Görevin kötüye kullanıldığı yönündeki şikayetler ilgili mercie bildirilmelidir; bu, bir suç varsa hakimin cezalandırılmasına yol açabilir. Yani bir sonuç doğar; suç varsa cezalandırılır. Ama aynı iddiayı yalnızca bu forumda dile getirmek bir yarar sağlamaz.
Hakim kararları elbette tartışılabilir; bu hukuksal tartışmadan bir sonuç çıkabilir. Ama hakimleri tartışmak, hele de tanımadığımız insanlar sözkonusu olduğundan, bizi bir yere, bir sonuca götürmez diye düşünüyorum. Bu nedenle tartışmaya katılamayacağım. Saygılarımla.