Mesajı Okuyun
Old 02-05-2007, 16:39   #11
mutlakadalet

Alıntı:
Yazan Ahu
Ben ufak bir arama yaptim ancak genelgeye ulasamadim, genelgeyi de bulup okuyabilirsek daha saglikli dusunup yorumlar yapabilecegimize inaniyorum. Bu nedenle ulasabilen olursa buraya kopyalayabilir mi?

http://ogm.meb.gov.tr/gos_genelge.asp?alno=114

T.C.
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI
Ortaöğretim Genel Müdürlüğü
SAYI:B.08.0.OGM.0.09.01.01.530/4740 27.04.2007
KONU:Öğrenci Yaz Dönemi Kılık Kıyafetleri
GENELGE
2007/37

İLGİ:
a) Millî Eğitim Bakanlığı ile Diğer Bakanlıklardaki Okullardaki Görevlilerle Öğrencilerin Kılık-Kıyafetlerine İlişkin Yönetmelik,
b) 04.06.2004 tarihli ve B.08.0.APK.0.03.01.01/2058 sayılı genelge.
Yaz mevsiminin başlaması ve hava sıcaklıklarının artması sebebiyle öğrencilerimizin bundan olumsuz etkilenmemesi için bölgelerin iklim şartları da dikkate alınarak;
İlköğretim okullarımız ile ortaöğretimde öğrenim görmekte olan;
1- Erkek öğrencilerimizin ceket giyme ve kravat takma zorunluluğunun kaldırılması, öğrenciye yakışır, sade, kollu/yarım kollu gömlek veya tişort giymeleri,
2- Kız öğrencilerimizin şeffaf olmayan, vücut hatlarını belli etmeyen, badi, streç vb. darlıkta kıyafet olmayacak şekilde, öğrenciye yakışır, sade, kollu/yarım kollu gömlek veya tişort giymeleri,
3- Kıyafetlerin pedagojik esaslara uygun olmasına özen gösterilmesi, kot, streç, tayt vb. pantolonlar ile okulca belirlenenlerin dışında, simge, sembol, şekil ve yazıların yer alacağı, vücut hatlarını belli eden darlık ve türde yakasız, kolsuz kıyafetleri giymemeleri,
4- Bu uygulamanın 01 Mayıs 2007 tarihinde başlayarak, yeni öğretim yılına kadar devam ettirilmesi,
Ayrıca, okullarda düzenlenen mezuniyet etkinliklerinin; velilere ekonomik yük getirmeyecek şekilde öğrenci, veli, öğretmen ve yöneticilerin katılımının sağlanacağı, başka mekanlar yerine eğitim kurumlarında, daha anlamlı ve coşkulu bir şekilde ilgi (b) genelgede belirtilen esaslara göre düzenlenmesi
hususlarında bilgilerinizi ve gerekli titizliğin gösterilmesini önemle rica ederim.
Doç. Dr. Hüseyin ÇELİK
Millî Eğitim Bakanı