Mesajı Okuyun
Old 23-05-2018, 03:48   #3
Muhsin KOÇAK

Alıntı:
Yazan siloos
http://www.posta.com.tr/yazarlar/bil...-hapis-1362387

Arkadaşlar, yukarıda linkini gönderdiğim haberde Sigorta Primlerini eksik gösteren işveren ve yardımcılarına (mali müşavir gibi) hapis cezası geldiği belirtilmiş. Ancak habere dayanak kanun yada maddesi belirtilmemiş. Yaptığım araştırmada buna benzer bir kaç haberle daha karşılaştım, kimisi TCK'yı kimisi VUK'u esas almış. Konuyla ilgili bilgisi olan var mı? Gerçekten uygulanmaya başlanan bir hapis cezası var mı ve hangi kanunun hangi maddesi esas alınıyor biliyor musunuz? (Haberin tarihi 14.12.2017)

213 sayılı VUK 359 /a2 maddesi ile getirilen " Gerçek bir muamele veya duruma dayanmakla birlikte bu muamele veya durumu mahiyet veya miktar itibariyle gerçeğe aykırı şekilde yansıtan belge ise, muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belgedir" şeklindeki düzenlemede kastedilen belgeler, yine 213 sayılı kanunda tadadi olarak sayılan belgelerdir. 213 sayılı kanunda tanımlanmamış olan belge bu madde kapsamında suçun oluşumu için geçerli değildir. Bu bağlamda sorunuza konu ücret bordrosu, 213 sayılı kanunun 238 Maddesinde düzenlenen belgelerdendir, bu sebeple 359/a-2 kapsamında düzenlenen bahse konu belgeler olarak kabulü gerekir. bu belgenin suçun unsuru sayılması ve cezalandırmaya konu olabilesi içim yine 213 sayılı kanunun 367 maddesinde yer alan düzenleme ile vücut bulması gerekir. Bir başka anlatımla kanunda sayılan vergi incelemesine yetkili olanlarca vergi incelemesi yapılarak vergi suçu raporu düzenlemeleri, kanunda sayılan komisyon uygun oluru ile Cumhuriyet savcılıklarına suç duyurusunda bulunulması gerekir. Ancak uygulamada bu güne kadar bordroların gerçek değeri ile düzenlenmemesi gerekçesiyle düzenlenen bir vergi suçu raporuna rastlamadığımı belirtmek isterim. Danıştay kararlarının incelenmesinde görüldüğü kadarı ile söz konusu vergi cezalarına konu olan faturalardır. Asliye Ceza Mahkemelerinde vergi suç ve cezalarına yönelik yapmış olduğum bilirkişilik görevim süresince de bu yönde bir dosyaya denk gelmedim. çok detayına girmek zaman alacağını düşünüyorum, konuyu yakında raflarda yerini alacak olan "VERGİ SUÇLARI YARGILAMA USUlu " isimli kitabımda çok detaylı ele almış bulunuyorum, tamamını burada açıklarsam sihiri kaçar
iyi çalışamalar diliyorum