Mesajı Okuyun
Old 13-09-2007, 16:55   #1
arzaplı

Varsayılan Yağma ve Ölüm

Şöyle bir olay aklımı kurcalıyor.Siz değerli arkadaşlarımın bilgilerinden yararlanmak istiyorum.
Adam geçim sıkıntısı çeken birisi.Borçlunun biri gelip biri gidiyor.Aynı apartmanda oturan 50-55 yaşalrında bir kadının ise durumu oldukça iyi.Kolları bilezik dolu.Adam kafasına koyuyo kadının bileziklerini almayı.Birgün kadının evde olduğu zaman eve giriyor ve kadını bilezikleri vermesi için bıçakla tehdit ediyor.Kadın vermemek için direniyor ve bu arada iyice hırpalanıyor.Adam bu direnci kırmak için kadını bıçaklayarak öldürüyor.Sonrada koldaki bilezikleri alıp kaçıyor.Adamın cezai sorumlulu nedir?
Benim takıldığım noktayı da izah edeyim:
Adamın eve girip tehditle altınları almaya çalşması tipik bir yağma suçudur.Ayrıca adamın bu fiili kadının konutunda ve silahla işlemesi TCK 149 da nitelikli yağma suçu olarak değerlendirip daha ağır bir yaptırıma tabi tutmuştur.
Adam bu şekilde hareket ederken olay anında kastı yenilenmiş ve kadını öldürüp sonra altınları almış.
Şimdi ben şöyle düşünüyorum.Adam TCK 81 Kasten öldürme ve 142 de belirtilen kişinin ölmesizinden yararlanarak yapılan hırsızlık fiillerinden sorumludur.Yani baştaki yağma suçu failin sonraki eylemiyle başka suçlara dönüştüğünden yağma suçundan cezalanılmaması gerekir diyorum.!!!
Ne diyosunuz doğrumu düşünüyorumm???