Mesajı Okuyun
Old 19-07-2008, 18:03   #1
AV.ERKUT

Varsayılan İcra Mahkemesİnİn Kesİn Kararlari

Saygıdeğer Meslektaşlarım,
aşağıda belirttiğim konu üzerinde çok araştırma yapmama rağmen bir sonuca ulaşamadım.Yardımcı olarak katkı sağlayacağınız için şimdiden teşekkür ederek saygılarımı sunuyorum.
İki davalıya el atmanın önlenmesi ve ecrimisil talepli bir dava açtım.Bir süre sonra taşınmazı daavalılardan birine sattık ve durumu mahkemeye bildirdik ve ecrimisil yönünden davaya devam edilmesini istedik.Mahkeme el atma yönünden karar verilmesine yer olmadığına, ecrimisil yönünden her iki davalı için ayrı ayrı ecrimisil ödemelerine hükmetti.Çünkü, her iki davalının el attıkları alan ayrı ayrıydı.Kararın ayni ihtilaf olmaması, olsa bile bu kısmın konusuz kalması nedeniyle ecrimisil alacakları ve bunlardan doğan avukatlık ücretlerinin tahsili için kararı takibe koydum.Ancak davalılardan biri şikayet yoluna giderek kararın taşınmazın aynına ilşkin olması nedeniyle takibi iptal ettirdi.Oysa el atma ayni ihtilaf değildir, olsa bile taşınmazın sattığımız için bu kısım konusuz kalmıştı.Beni üzen nokta ise ecrimisil alacağımızın düşük miktar olması nedeniyle icra mahkemesinin kesin karar vermiş olması.Bu durumda;
1.İcra mahkemelerinin şikayete ilişkin kararlarının kesin hüküm olmaması nedeniyle hukuk mahkemesinde dava açabilir miyim?
2. Açabilirsem talebim ne olmalı?Davanın adı ne olmalı?Yani takibin devamı için talep kısmında ne yazacağım, ilamın kesinleşmeden takibe koyulabilecek bir karar olmmasının tespiti ile takibin devamını mı isteyeceğim?